Rozmowy o akcesji Szwecji do NATO. Orban zaprosił Kristerssona

2024-01-23 12:25 aktualizacja: 2024-01-23, 16:25
Od lewej: premier Szwecji Ulf Kristersson, premier Włoch Giorgia Melonia i premier Węgier Viktor Orban, fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Od lewej: premier Szwecji Ulf Kristersson, premier Włoch Giorgia Melonia i premier Węgier Viktor Orban, fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Premier Węgier Viktor Orban zaprosił szefa szwedzkiego rządu Ulfa Kristerssona na rozmowy w sprawie przystąpienia Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Węgry i Turcja to ostatni członkowie NATO, którzy nie wyrazili jeszcze zgody na akcesję tego nordyckiego kraju.

„Dziś zaprosiłem premiera (Szwecji) Ulfa Kristerssona do złożenia wizyty na Węgrzech i na negocjacje w sprawie przystąpienia Szwecji do NATO” – napisał Orban na portalu X.

O zaproszeniu poinformował też rzecznik prasowy premiera Bertalan Havasi. „Rozmowy będą koncentrować się na przystąpieniu Szwecji do NATO i wzmocnieniu stosunków dwustronnych między Węgrami a Szwecją poprzez pogłębienie wzajemnego zaufania” – przekazał.

W poniedziałek agencja Bloomberg poinformowała, że turecki parlament może zagłosować nad akcesją Szwecji jeszcze w tym tygodniu. Politycy węgierscy konsekwentnie podkreślali, że ich kraj nie będzie ostatnim, który wyrazi zgodę na dołączenie Sztokholmu do Sojuszu.

W odpowiedzi na doniesienia medialne grupa parlamentarna opozycyjnej Węgierskiej Partii Socjalistycznej (MSZP) wezwała we wtorek do zwołania nadzwyczajnej sesji parlamentu w celu ratyfikacji protokołu przystąpienia Szwecji do NATO.

W przeszłości opozycja węgierska wielokrotnie wzywała do przyspieszenia głosowania w tej sprawie, jednak rządząca koalicja Fidesz-KDNP była temu przeciwna.

Relacje pomiędzy Szwecją a Węgrami wciąż nie są przyjazne i wydaje się, że akcesja do NATO nie jest priorytetem dla Sztokholmu – ocenił w czwartek szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas. Według niego w partii Fidesz wciąż toczy się debata na ten temat. Przyczyną sprzeciwu mają być rozpowszechniane w Szwecji materiały krytykujące stan węgierskiej demokracji.

Na początku tygodnia węgierskie media informowały, że głosowanie nad wnioskiem Szwecji nie znajduje się w harmonogramie wiosennej sesji węgierskiego parlamentu.

Szwecja wraz z Finlandią złożyły wnioski o przystąpienie do NATO po pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku. Głosowanie nad wnioskiem fińskim odbyło się pod koniec marca, tuż przed głosowaniem w tej sprawie w parlamencie tureckim; Finlandia została 31. członkiem Sojuszu 4 kwietnia 2023 roku.

 

Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)

sma/