O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Rozporządzenie metanowe. Zamiana kar za emisję na opłaty, stworzenie programu wsparcia dla kopalń

Negocjacje w sprawie rozporządzenia metanowego zakończyły się sukcesem - poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Wskazała, że możliwe będzie zmniejszenie emisji metanu w kopalniach poprzez mechanizm zamiany kar na opłaty oraz stworzenie programu wsparcia dla polskich kopalń.

Kopalnia. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Kopalnia. Fot. PAP/Maciej Kulczyński

"Dziś o 4 rano w Brukseli sukcesem dla Polski zakończyły się negocjacje w sprawie rozporządzenia metanowego. Utrzymaliśmy progi emisyjności uzgodnione z polskim sektorem górniczym – 10-krotnie wyższe niż w pierwotnej propozycji KE" - poinformowała w środę na platformie X dawniej Twitter minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

"Dzięki wynegocjowanym przez Polskę przepisom, będzie możliwe zmniejszenie emisji metanu w kopalniach poprzez mechanizm zamiany kar na opłaty oraz stworzenie programu wsparcia dla polskich kopalń. Dotrzymujemy słowa!" - dodała.

Rozporządzenie metanowe w wersji przegłosowanej przez europarlament zakłada m.in. wprowadzenie od 2027 roku limitu dotyczącego emisji metanu w kopalniach na poziomie 5 ton na każde 1000 ton wydobytego węgla. W pierwotnej wersji projektu przygotowanego przez Komisję Europejską było to 0,5 tony metanu na 1000 ton węgla.

Emisja będzie rozliczana na operatora (spółkę węglową), a nie na poszczególne kopalnie. To ważne dla polskich spółek, które dysponują kopalniami o różnym poziomie metanowości. Np. obecna średnia emisja metanu w Polskiej Grupie Górniczej wynosi 5,9 tony, co oznacza, że spółka będzie płaciła wyłącznie za 0,9 tony emisji przekraczającej ustaloną normę.

Kolejna zmiana w rozporządzeniu dotyczy zastąpienia kar za emisję metanu opłatami. Zakłada się, że opłaty za emisję będą wracać do spółek węglowych, jako środki na inwestycje w obniżenie emisyjności. (PAP)

Autorka: Anna Bytniewska

mmi/

Zobacz także

  • Donald Trump. Fot. PAP/EPA/AL DRAGO / POOL

    Trump podpisał rozporządzenie. Chodzi o "strategiczną rezerwę bitcoinów"

  • Donald Trump. Fot. PAP/EPA/ALEXANDER DRAGO

    Cła na stal i aluminium wejdą w życie 12 marca

  • Donald Trump Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER

    Trump zdecydował ws. tarczy antyrakietowej "Żelazna Kopuła" i transseksualistów w wojsku

  • Prezydent USA Donald Trump z żoną Melanią Fot. WILL OLIVER/PAP/EPA

    Prezydent USA podpisał rozporządzenie o uznaniu dwóch płci. Co to oznacza?

Serwisy ogólnodostępne PAP