Władze Izraela skierowały prośbę do sędziów o odrzucenie wniosku RPA, w którym nakazano stronie izraelskiej wstrzymanie operacji w Rafah i wycofanie się z palestyńskiego terytorium – poinformowała agencja Reutera.
Urzędnik izraelskiego ministerstwa sprawiedliwości Gilad Noam określił oskarżenie Izraela o akty ludobójstwa na Palestyńczykach jako "całkowicie oderwane od faktów i okoliczności".
"(Sprawa) stanowi kpinę z oskarżenia o ludobójstwo" - zaznaczył Noam. "To nieprzyzwoite wykorzystanie najświętszej konwencji" - powiedział, odnosząc się do Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Regulacja ta została przyjęta w 1948 roku, po zbrodni Holokaustu.
"Toczy się tragiczna wojna, ale nie ma ludobójstwa" w Gazie – oznajmił Noam.
Według niego izraelskie operacje wojskowe nie były wymierzone w cywilów, ale w terrorystów z Hamasu. W jego opinii wykorzystują oni Rafah jako twierdzę i zbudowali tam system tuneli, które mogą być używane do przemycania zakładników i bojowników ze Strefy Gazy.
Podczas przesłuchań doszło do incydentu – w trakcie prezentacji Izraela kobieta zaczęła krzyczeć: "Kłamcy!". Została ona wyprowadzona z sali sądowej przez ochroniarzy.
Przed piątkową prezentacją kilkudziesięciu proizraelskich demonstrantów zebrało się przed budynkiem sądu, prezentując zdjęcia zakładników, uprowadzonych przez bojowników Hamasu 7 października ubiegłego roku. Manifestanci domagali się ich uwolnienia.
Południowoafrykański zespół prawny, który przedstawił swój wniosek w czwartek, prosił sąd o wprowadzenie nowych środków nadzwyczajnych. Prawnicy określili izraelską operację wojskową jako część ludobójczego planu mającego na celu zniszczenie narodu palestyńskiego.
Ambasador RPA w Holandii, Vusimuzi Madonsela, zwrócił się podczas wystąpienia do sędziów o to, by nakazali Izraelowi "natychmiastowe, całkowite i bezwarunkowe wycofanie armii z całej Strefy Gazy".
W poprzednich orzeczeniach MTS odrzucił żądania Izraela dotyczące oddalenia sprawy i nakazał mu, aby zapobiegał aktom ludobójstwa wobec Palestyńczyków, ale nie nakazał zaprzestania samej operacji wojskowej.
RPA złożyła czwarty wniosek o podjęcie działań nadzwyczajnych w odpowiedzi na izraelskie działania wojskowe w Rafah, które rozpoczęły się 7 maja.
Decyzja MTS w tej sprawie spodziewana jest w przyszłym tygodniu.
sma/