Ruch Emaus zmieni nazwę z powodu kolejnych oskarżeń dotyczących ojca Piotra

2024-09-07 19:53 aktualizacja: 2024-09-08, 07:45
Żałobnicy oddają ostatnią cześć ojcu Piotrowi założycielowi ruchu Emaus Fot. LUCAS DOLEGA/PAP/EPA
Żałobnicy oddają ostatnią cześć ojcu Piotrowi założycielowi ruchu Emaus Fot. LUCAS DOLEGA/PAP/EPA
Trzy francuskie organizacje kontynuujące działalność charytatywną ojca Piotra, w tym ruch Emaus, zrywają z jego dziedzictwem w nazwie z powodu kolejnych relacji o kobietach napastowanych seksualnie przez duchownego - poinformował w sobotę dziennik "Le Parisien".

Chodzi o Fundację Ojca Piotra (fr. Fondation Abbe Pierre), organizację Emaus France i Emaus International. Pierwsza z nich zapowiedziała zmianę nazwy. Emaus France zamierza usunąć z logo informację "założony przez ojca Piotra". Decyzję podejmie w grudniu walne zgromadzenie organizacji.

Powodem są upublicznione w piątek relacje o przypadkach napastowania seksualnego wobec 17 kobiet. Pięć to relacje pośrednie, lecz - jak podał "Le Parisien" - porównane i zweryfikowane przez ekspertów. Pierwsze z opisanych faktów wydarzyły się w roku 1950, najpóźniejsze - po roku 2000. "Pewne z nich można postrzegać jako molestowanie seksualne, napaści seksualne, a nawet gwałt" - informuje "Le Parisien". Ofiary, wyjaśniając, dlaczego zachowały milczenie, powoływały się często na różnicę wieku i aurę, jaka otaczała osobę ojca Piotra.

O pierwszych relacjach obciążających założyciela ruchu Emaus, cieszącego się ogromnym autorytetem, poinformowano w lipcu. Francuski Kościół katolicki oświadczył wówczas, że przyjął "z bólem" te relacje i pragnie zapewnić osoby poszkodowane o "swym głębokim współczuciu i wstydzie, iż takie czyny mógł popełnić duchowny". 

Kim był ojciec Piotr założyciel ruchu Emaus?

Ojciec Piotr (Abbe Pierre) był założycielem znanego w wielu krajach ruchu Emaus, którego celem jest wspieranie najuboższych, bezdomnych i uchodźców. Urodził się w 1912 r. w Lyonie w zamożnej rodzinie jako Henri Groues, w 1931 r. wstąpił do zakonu kapucynów. Podczas II wojny światowej był działaczem ruchu oporu. W 1949 r. założył stowarzyszenie Emaus i utworzył pierwsze schronisko dla ubogich w Neuilly-Plaisance. Zmarł w 2007 roku.

Z Paryża Anna Wróbel (PAP)

mar/