Oskarżeni – Andrei R. oraz Dzmitry N., - na czwartkową rozprawę zostali doprowadzeni z aresztu. Jeden z oskarżonych to były żołnierz, obecnie emeryt wojskowy. Drugi z mężczyzn z zawodu jest muzykiem, perkusistą, później pracował jako kierowca.
Prokurator przed rozpoczęciem przewodu sądowego wniósł o wyłączenie jawności „z uwagi na to, że na rozprawie mogą zostać ujawnione informacje stanowiące tajemnicę państwową”.
Sąd zdecydował, że jawne będzie jedynie odczytanie aktu oskarżenia, a dalsze postępowanie przed sądem będzie się toczyło za zamkniętymi drzwiami.
W odczytanym akcie oskarżenia wskazano, że Andrei R., oraz Dzmitry N., „w okresie od 6 marca 2022 roku do 4 kwietnia 2022 w Poznaniu, województwie wielkopolskim, działając wspólnie i w porozumieniu brali udział w działalności obcego wywiadu Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Republiki Białoruś, skierowanej przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej w ten sposób, iż dokonywali rozpoznania obiektów wojskowych oraz cywilnych o krytycznym znaczeniu dla obronności Rzeczpospolitej Polskiej, tj. o przestępstwo z art. 130 kk”.
Po odczytaniu aktu oskarżenia dziennikarze musieli opuścić salę rozpraw.
Jak informowała wcześniej PAP Prokuratura Krajowa, mężczyzn zatrzymano w kwietniu 2022 roku. Z ustaleń śledczych wynika, że przybyli oni do Polski pod pretekstem podjęcia pracy zarobkowej jako kierowcy.
„W oparciu o materiały zgromadzone przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego oraz materiał zgromadzony w toku prokuratorskiego śledztwa ustalono, iż pod pozorem podjęcia pracy w Polsce, brali oni udział w działalności białoruskiego wywiadu wojskowego. Mężczyźni pozyskiwali i gromadzili informacje dotyczące Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz obiektów infrastruktury o znaczeniu krytycznym dla obronności kraju” – informowała w czerwcu PK.
Działalność szpiegowska oskarżonych – jak wskazywała Prokuratura Krajowa - skoncentrowana była na jednostkach wojskowych oraz obiektach cywilnych zlokalizowanych w zachodniej części Polski.
„W jej ramach realizowali zadania polegające na rozpoznaniu istotnych elementów Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz cywilnej infrastruktury transportowej” – podano.
Na wniosek prokuratora Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu wobec mężczyzn, od czasu ich zatrzymania, stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Akt oskarżenia w tej sprawie do Sądu Okręgowego w Poznaniu skierował Wydział do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.
Mężczyznom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. (PAP)
autor: Anna Jowsa
kw/