"W ramach kampanii 'Cyfrowy Start' przygotowano materiały edukacyjne dla rodziców, nauczycieli i uczniów, wywiady z ekspertami, webinaria i scenariusze lekcyjne, aby mogli wykorzystywać tę wiedzę w szkołach na różnych szczeblach edukacji oraz specjalny podręcznik, będący kompendium wiedzy pomocnej we wprowadzeniu dzieci w cyfrowy świat" - powiedział prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik w czasie konferencji prasowej inaugurującej kampanię.
Podręcznik zawiera najważniejsze definicje z dziedziny cyberbezpieczeństwa oraz porady: jak zadbać o higienę cyfrową dzieci i nastolatków oraz zasady korzystania z internetu dla dorosłych.
Kompendium dostępne jest także w formie online na stronie internetowej https://cyfrowystart.pl/
Mówiąc o zagrożeniach dzieci i młodzieży w sieci prezes Związku Cyfrowa Polska wskazał m.in. na uzależnienia od internetu, dostęp do nieodpowiednich czy fałszywych treści oraz niebezpieczne kontakty z nieznajomymi.
Z najnowszego badania NASK "Nastolatki 3.0" wynika, że młodzież korzysta z internetu średnio 5 godzin i 36 minut w dni powszednie, podczas gdy ich rodzice zaledwie 1 godzin i 29 minut. W weekendy jest to 6 godzin i 16 minut. W poprzedniej edycji badania - średni czas bycia online wynosił 4 godziny 50 minut dziennie.
Kanownik zauważył, że "co czwarty nastolatek podejmował próbę skrócenia tego czasu, ale okazało się to bezskuteczne". "To pokazuje, że niezbędne jest wsparcie ze strony rodziców i nauczycieli" - powiedział, apelując o kontrolę rodziców nad czasem obecności dzieci w internecie oraz treści, z których korzystają.
Ekspert ds. edukacji cyfrowych NASK Martyna Witkowska przestrzegła rodziców przed umieszczaniem w internecie zdjęć i informacji o swoim dziecku, przypominając, że tego rodzaju treści pozostają tam na stałe i dziecko będzie musiało się z nimi zmierzyć w przyszłości np. szukając pracy.
Z danych NASK wynika, że wzrasta także odsetek nastolatków, które decydują się na spotkanie z osobą dorosłą, poznaną w internecie (w 2022 – 17,9 proc., w 2020 – 14,1 proc.). Co czwarty nastolatek nikogo nie poinformował o takim zdarzeniu.
Co czwarty nastolatek ogląda także tzw. patostreamy, podczas gdy jedynie 13 proc. rodziców deklaruje tego świadomość. Z roku na rok wzrasta też odsetek młodych osób, które nie są w stanie ocenić, czy oglądane przez nich treści to patostreamy. Niemal 40 proc. nastolatków doświadczyło wyzwisk w sieci, a co czwarty (25 proc.) deklaruje, że był ośmieszany i/lub poniżany.
Najczęściej wskazywanym przez nastolatki powodem przemocy online jest wygląd fizyczny (51 proc.). Jednocześnie 60 proc. rodziców twierdzi, że ich dzieci nie doświadczyły przemocy online. 80 proc. rodziców deklaruje, że ich dziecko nie otrzymało nagich lub półnagich zdjęć, przy ponad 30 proc. nastolatków, którzy twierdzą, że otrzymali takie zdjęcia.
Kampanię "Cyfrowy Start" inicjuje polska branża cyfrowa reprezentowana przez Związek Cyfrowa Polska ze wsparciem Rzeczniczki Praw Dziecka oraz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
kh/