Rząd przyjął projekt ustawy okołobudżetowej na 2024 r. Uwzględnił w niej środki na telewizję i radio publiczne

2023-12-08 21:31 aktualizacja: 2023-12-09, 16:58
Gmach Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. Fot. PAP/Albert Zawada
Gmach Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. Fot. PAP/Albert Zawada
Rada Ministrów przyjęła w piątek projekt ustawy okołobudżetowej na rok 2024. Celem projektowanej ustawy jest m.in. zapewnienie środków na podwyższenie kapitału spółek górniczych oraz publicznego radia i telewizji – podała kancelaria premiera. O 3,65 mld zł wnioskował przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański

Pod koniec listopada przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański przesłał premierowi Mateuszowi Morawieckiemu pismo z prośbą o zapewnienie odpowiedniego finansowania działalności publicznego radia i telewizji w 2024 r.".

Według Czabańskiego zapotrzebowanie nadawców na środki przeznaczone na finansowanie zadań stanowiących realizację misji publicznej wyniesie 3,65 mld zł".

W piątkowym komunikacie kancelaria premiera podała, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024, czyli ustawy okołobudżetowej, przedłożony przez ministra finansów.

W projekcie zapisane zostały dodatkowe środki dla uczelni publicznych na działania związane z utrzymaniem i rozwojem potencjału dydaktycznego lub badawczego. Poza tym dodatkowe środki przeznaczono na podwyższenie kapitałów zakładowych jednostek publicznej radiofonii i telewizji, z przeznaczeniem na realizację ich zadań ustawowych.

„Radykalne spadki zarówno bieżących cen węgla, jak i długoterminowych prognoz cenowych spowodowały znaczny wzrost zapotrzebowania na środki budżetowe w roku 2024, w porównaniu do zakładanych potrzeb” – wyjaśniono.

Środki na strategiczne inwestycje

„Rząd chce zapewnić środki niezbędne do realizacji rządowego programu 'Krajowe Ramy Wspierania Strategicznych Inwestycji Półprzewodnikowych'. Konieczne jest również podwyższenie kapitału zakładowego przedsiębiorstw górniczych, ze względu na znaczące spadki cen węgla. Ponadto, dodatkowe środki mają trafić do uczelni publicznych na działania związane z utrzymaniem i rozwojem potencjału dydaktycznego oraz badawczego” – stwierdzono w komunikacie.

Wskazano w nim, że wśród najważniejszych rozwiązań zawartych w projekcie znalazło się udzielenie wsparcia dla projektów rozwijających produkcję w sektorze półprzewodników w Polsce. Według komunikatu, program „Krajowe Ramy Wspierania Strategicznych Inwestycji Półprzewodnikowych” ma się przyczynić do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw i odporności ekosystemu półprzewodników w UE.

W projekcie proponuje się dodatkowe środki na dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych przedsiębiorstw górniczych poprzez emisje skarbowych papierów wartościowych. (PAP)

Autor: Marek Siudaj

kgr/kw/