O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Rząd Słowenii uznał państwowość Palestyny

Rząd Słowenii uznał państwowość Palestyny. Decyzję tę musi jeszcze zatwierdzić parlament, najpewniej na posiedzeniu we wtorek.

Robert Golob. Fot. PAP/EPA/IGOR KUPLJENIK
Robert Golob. Fot. PAP/EPA/IGOR KUPLJENIK

W czasie posiedzenia rządu Słowenii zapadła decyzja o uznaniu niepodległości i suwerenności Palestyny. Informację tę przekazał premier Słowenii – Robert Golob. Jak wyjaśnił, Słowenia uznaje Palestynę w granicach wyznaczonych uchwałą ONZ, czyli w granicach z 1967 r.

„Ta decyzja niesie ze sobą jedno przesłanie, przesłanie dla obu stron, że chcemy szybkiego zaprzestania działań wojennych oraz natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia zakładników” – powiedział po posiedzeniu rządu Golob. „Uznanie Palestyny nie jest skierowane przeciwko nikomu, nawet przeciwko Izraelowi. To jest przesłanie pokoju” – dodał premier Słowenii. Podkreślił też, że w ocenie słoweńskiej rady ministrów nadszedł moment, w którym cały świat musi działać w kierunku, który przyniesie trwały pokój na Bliskim Wschodzie.

Robert Golob wyraził też przekonanie, że tak jak państwa zachodnie uznają suwerenność i niepodległość Palestyny, tak państwa arabskie zachowają się podobnie w stosunku do Izraela. „Jedyną drogą do pokoju jest droga dwóch państw, to oznacza uznanie obu z nich” – powiedział Golob.

Na początku przyszłego tygodnia decyzją rządu zajmie się Zgromadzenie Narodowe Słowenii. Jak poinformowała przewodnicząca słoweńskiego parlamentu Urszka Klakoczar Zupanczicz, posiedzenie w tej sprawie odbędzie się we wtorek, o godz. 16.

Rząd Słowenii rozpoczął procedurę uznania państwowości Palestyny 9 maja, a jej zakończenie zapowiedział na 13 czerwca. Jednocześnie Lublana pracuje nad tym, aby kolejne państwa członkowskie Unii Europejskiej przyłączyły się do procesu uznania Palestyny.

Autor: Tomasz Dawid Jędruchów (PAP)

kgr/

Zobacz także

  • Zniszczenia szpitala Nasser po izraelskim ataku w Strefie Gazy. Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

    Izrael twierdzi, że zabity dziennikarz Al-Dżaziry był też snajperem Hamasu

  • Izraelska armia (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/ALAA BADARNEH

    Nagrodzony Oscarem palestyński reżyser został pobity i aresztowany

  • Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas. Fot. PAP/EPA/	MOHAMED HOSSAM

    Kaja Kallas odwiedzi Izrael i terytoria palestyńskie. Spotka się m.in. z Icchakiem Hercogiem i Mahmudem Abbasem

  • Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Fot. EPA/SALVATORE DI NOLFI

    Szef ONZ: sprawiedliwy pokój to taki, który szanuje integralność terytorialną Ukrainy

Serwisy ogólnodostępne PAP