Rzecznik pacjentów: badanie kleszcza na obecność patogenów nie może być podstawą decyzji o leczeniu

2023-12-18 16:21 aktualizacja: 2023-12-18, 16:22
Kleszcz. Fot. PAP/Aleksander Koźmiński
Kleszcz. Fot. PAP/Aleksander Koźmiński
Badanie kleszcza na obecność patogenów nie potwierdza zakażenia pacjenta boreliozą i nie może być podstawą żadnych decyzji terapeutycznych wobec pacjenta – wskazał w poniedziałek Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Leczenie - jak zaznaczył - powinno być oparte przede wszystkim na objawach klinicznych oraz wynikach badań serologicznych krwi pacjenta.

Biuro rzecznika opublikowało w poniedziałek informację dotyczącą niezgodnego z aktualną wiedzą medyczną diagnozowania i leczenia boreliozy.

Do rzecznika wpływały sygnały o oferowaniu i wykonywaniu w medycznych laboratoriach diagnostycznych badań kleszczy pod kątem boreliozy.

Mając wątpliwości, co do możliwości wykonywania badań materiału zwierzęcego w laboratoriach wykonujących badania dla ludzi oraz w ogóle jakąkolwiek wartość takiego badania dla leczenia pacjenta, Rzecznik Praw Pacjenta wszczął kilkanaście postępowań w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów.

W ramach tych postepowań rzecznik uzyskał m.in. stanowisko Ministerstwa Zdrowia; opinię konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa wielkopolskiego, opinię konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa mazowieckiego, a także stanowisko Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.

Zgodnie z analizą biura rzecznika, zebranymi opiniami i stanowiskami, badanie materiału zwierzęcego nie wchodzi w zakres czynności medycyny laboratoryjnej, zgodnie z ustawą o medycynie laboratoryjnej. Tego rodzaju badania w ogóle nie powinny być przeprowadzane w medycznych laboratoriach diagnostycznych wykonujących badania dla ludzi

Nadto, jak wskazał rzecznik, badanie kleszcza na obecność patogenów chorób transmisyjnych nie jest badaniem diagnostycznym, nie potwierdza zakażenia pacjenta boreliozą, badanie to nie może być podstawą dla żadnych decyzji terapeutycznych wobec pacjenta.

Te – jak podkreślono - powinny być oparte przede wszystkim na objawach klinicznych oraz wynikach badań serologicznych z krwi pacjenta.

Rzecznik Praw Pacjenta stwierdził, że nieprawidłowości stanowią o naruszeniu zbiorowych praw pacjenta do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej oraz do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością.

Boreliozę, zwaną też chorobą z Lyme, wywołują krętki z rodzaju Borrelia. W pierwszym okresie u większości zakażonych pojawia się niebolesny rumień, w którego środku widać przejaśnienie. Zmianom skórnym czasem towarzyszą objawy grypopodobne takie, jak: gorączka lub stany podgorączkowe, uczucie rozbicia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów. Wśród późnych objawów boreliozy u osób dorosłych wymieniane jest np. zanikowe zapalenie skóry kończyn. Zmianom towarzyszy zapalenie stawów i zmiany neurologiczne. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

gn/