Rzecznik PiS o decyzji PKW: plan rządzących to eliminowanie jedynej realnej opozycji w Polsce

2024-11-18 16:21 aktualizacja: 2024-11-19, 07:51
Rzecznik PiS Rafał Bochenek. Fot. PAP/Piotr Polak
Rzecznik PiS Rafał Bochenek. Fot. PAP/Piotr Polak
Planem rządzących jest eliminowanie jedynej realnej opozycji w Polsce, poprzez bezprawne działania; trudno mówić o uczciwych wyborach prezydenckich w Polsce - podkreślił rzecznik PiS Rafał Bochenek, komentując decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego PiS za 2023 r.

W poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS za 2023 rok.

Bochenek ocenił, że decyzja PKW "wpisuje się w ciąg nielegalnych decyzji, jakie są od pewnego czasu forsowane przez część obecnego składu tego gremium". "Za odebraniem bez podstawy prawnej PiS środków finansowych, które przysługują każdej partii politycznej głosowali nominaci polityczni obecnej koalicji 13 grudnia, natomiast sędziowie zasiadający w PKW głosowali za zatwierdzeniem sprawozdania" - napisał polityk PiS w oświadczeniu przesłanym PAP.

Zdaniem rzecznika PiS, "kuriozalne jest to, że podjęto decyzję, pomimo tego, iż w Sądzie Najwyższym prowadzone jest postępowanie w związku z odwołaniem PiS od wcześniejszej decyzji PKW". "Przecież sprawy te są ze sobą powiązane. Mimo to nominaci obecnej koalicji podjęli decyzje, by nie czekać na rozstrzygnięcie, co jest rażącym złamaniem jakichkolwiek reguł demokratycznych" - ocenił.

"Sprawa ta pokazuje, że planem obecnie rządzących jest eliminowanie jedynej realnej opozycji w Polsce, poprzez bezprawne, administracyjne działania. Wszystko na to wskazuje, iż jest to element przygotowania do oszustwa w zbliżających się wyborach prezydenckich" - oświadczył Bochenek.

W ocenie polityka PiS, po decyzji PKW, trudno mówić o uczciwych wyborach prezydenckich. "Przedmiotowe decyzje zmierzają do wprowadzenia systemu autokratycznego w Polsce, sterowanego osobiście przez (premiera Donalda) Tuska. Nie ma to nic wspólnego z demokracją i pluralizmem politycznym. To zaprzeczenie standardom, jakie obowiązują w cywilizowanym świecie" - podkreślił.

Zgodnie z ustawą o partiach politycznych, odrzucenie sprawozdania rocznego następuje w razie stwierdzenia wykorzystania przez partię polityczną środków z otrzymanej subwencji na cele niezwiązane z działalnością statutową.

W końcu sierpnia br. PKW odrzuciła już sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego PiS z wyborów parlamentarnych 2023 r. "W nawiązaniu do ustawy o partiach politycznych ta sytuacja jest zerojedynkowa. To sprawozdanie zostało odrzucone w oparciu o tę samą przesłankę, o którą odrzucono sprawozdanie komitetu wyborczego" - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik prasowy Krajowego Biura Wyborczego Marcin Chmielnicki.

Formalnie Sąd Najwyższy nie rozpoznał jeszcze skargi na sierpniową uchwałę PKW o odrzuceniu sprawozdania komitetu wyborczego PiS. Nie ma jeszcze terminu na rozpatrzenie tej skargi. Ponadto status Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN - która jest właściwa do rozpatrywania skargi PiS - jest kwestionowany przez obecny rząd, a także część członków PKW. (PAP)

del/ mrr/ pap/