Sąd nie uwzględnił zażalenia obrońcy Palikota w sprawie naruszenia tajemnicy obrończej
Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia nie uwzględnił zażalenia pełnomocnika adwokata Jacka Dubois i Janusza Palikota, utrzymując w mocy postanowienie prokuratora o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie naruszenia tajemnicy obrończej. Chodziło o treść SMS-ów w telefonie Palikota.

Jak przyznał prokurator, podczas weryfikowania korespondencji z telefonu ujawniono wiadomości wysyłane przez podejrzanego do adresata zapisanego jako "Jacek Dubois", ale nie ujawniono żadnych wiadomości pochodzących od kontaktu "Jacek Dubois".
"Wiadomości te pochodziły z okresu, gdy Jacek Dubois nie był obrońcą ani pełnomocnikiem Janusza P. Obrońcą został ustanowiony 3 października 2024 r."
Zdaniem prokuratora treść wiadomości wysyłanych przez Janusza P. nie zawierała informacji objętych tajemnicą adwokacką lub obrończą. Wiadomości podobnej treści Janusz P. wysyłał wówczas również do innych osób – przekazał rzecznik PK.
"Nadto w toku postępowania sprawdzającego ustalono, iż funkcjonariusze prowadzący śledztwo przeciwko Januszowi P. nie podjęli żadnych czynności ukierunkowanych na osobę mec. Dubois lub też na użytkowane przez niego rzeczy" – zaznaczył prok. Nowak.
Dlatego – jak wyjaśnił – zdaniem badającego sprawę prokuratora z Wydziału Spraw Wewnętrznych PK – zachowanie funkcjonariuszy CBA i prokuratora nie stanowiło przekroczenia uprawnień lub wykorzystania informacji objętych tajemnicą zawodową.
Prokurator zdecydował o odmowie śledztwa. Decyzja ta była nieprawomocna i można było złożyć na nią zażalenie, co mec. Dubois uczynił.
Na początku października prezes Naczelnej Rady Adwokackiej mec. Przemysław Rosati w piśmie do szefa MS i prokuratora generalnego Adama Bodnara zwracał się "o pilne wyjaśnienie sytuacji związanej ze złamaniem tajemnicy obrończej i adwokackiej" sygnalizowanej przez obrońcę Palikota mec. Dubois. Także rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek zwracał się do prokuratora krajowego Dariusza Korneluka o wyjaśnienia w sprawie podjętych przez prokuraturę i CBA działań w związku z zatrzymaniem Palikota.
Prokuratura Krajowa poinformowała w komunikacie, że 25 marca 2025 r. sąd wydał postanowienie o nieuwzględnieniu zażalenia pełnomocnika pokrzywdzonych i utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa, jednocześnie sąd odroczył na siedem dni sporządzenie uzasadnienia postanowienia. Postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa jest prawomocne.
Palikot jest podejrzany o doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem kilku tysięcy osób na kwotę blisko 70 mln zł. W końcu października 2024 r. Sąd Okręgowy we Wrocławiu zdecydował, że pozostanie on w areszcie. Wyszedł z niego 27 stycznia 2025 r. po wpłaceniu 2 mln zł kaucji. (PAP)
ros/ joz/ sma/