Sejm zdecydował o utworzeniu Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej

2024-01-17 17:27 aktualizacja: 2024-01-18, 08:15
"Za" głosowało 419 posłów, nikt nie był przeciw. Od głosu wstrzymało się 15 posłów. Fot. PAP/	Piotr Nowak
"Za" głosowało 419 posłów, nikt nie był przeciw. Od głosu wstrzymało się 15 posłów. Fot. PAP/ Piotr Nowak
Sejm przyjął uchwałę ws. utworzenia Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej - jej członkami są wszyscy posłowie X kadencji Sejmu.

"Za" głosowało 419 posłów, nikt nie był przeciw. Od głosu wstrzymało się 15 posłów.

Unia Międzyparlamentarna to organizacja skupiająca parlamentarzystów z różnych krajów. Została założona w 1889 roku w Paryżu; ma swoją siedzibę w Genewie.

Uchwała głosi, że "popierając cele Unii Międzyparlamentarnej, organizacji międzynarodowej skupiającej przedstawicieli suwerennych państw i działającej od 1889 r. jako forum międzyparlamentarne na rzecz pokoju, demokracji i współpracy między narodami oraz umacniania instytucji przedstawicielskich, Sejm RP wyraża wolę utworzenia Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej i o jej udziału w pracach Unii Międzyparlamentarnej".

Członkami Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej są wszyscy posłowie X kadencji Sejmu. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Według statutu, Unia Międzyparlamentarna organizuje i ułatwia nawiązywanie osobistych kontaktów między członkami parlamentów, jednoczy ich na rzecz umacniania i rozwijania instytucji demokratycznych i parlamentarnych oraz na rzecz utrzymania pokoju i współpracy między narodami. Bardzo ważną sferą działalności Unii jest wspomaganie i rozwijanie dwustronnych kontaktów między parlamentami, m.in. poprzez powoływanie bilateralnych grup parlamentarnych. (PAP)

gn/