Sekretarz generalny ONZ: jesteśmy tak niebezpieczni jak meteoryt, który doprowadził do zagłady dinozaurów

2024-06-05 18:31 aktualizacja: 2024-06-06, 11:03
Antonio Guterres Fot. PAP/EPA/MOHAMMAD ALI
Antonio Guterres Fot. PAP/EPA/MOHAMMAD ALI
Ludzie odpowiedzialni za globalne ocieplenie są tak samo niebezpieczni dla Ziemi jak meteoryt, który doprowadził do zagłady dinozaury – stwierdził Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ podczas przemówienia na temat klimatu w Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku.

"Jeśli chodzi o klimat, nie jesteśmy dinozaurami. Jesteśmy meteorytem. Nie tylko jesteśmy w niebezpieczeństwie, ale my sami jesteśmy niebezpieczeństwem. Jesteśmy także rozwiązaniem" – powiedział Guterres.

Po raz kolejny wezwał on do wzmożenia działań, aby ograniczyć ocieplenie do +1,5 st. C. Jest to najbardziej ambitny cel porozumienia paryskiego w sprawie klimatu. Zdaniem Guterresa realizacja tego celu "wisi na włosku".

W jego opinii ludzkość znajduje się "w krytycznym momencie dla klimatu", dlatego należy "zjechać z autostrady do piekła". Przypomniał, że w ciągu najbliższych 18 miesięcy światowi przywódcy muszą przedstawić nowe cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Aby ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5 st. C lub 2 st. C do 2050 r., należy czterokrotnie zwiększyć redukcję CO2 – czytamy w drugiej części raportu opublikowanego we wtorek, którego autorem jest zespół naukowców pod auspicjami Uniwersytetu Oksfordzkiego. Według badaczy oznacza to wartość od 7 do 9 mld ton CO2 rocznie do 2050 r.

W pierwszej edycji raportu, opublikowanego w ubiegłym roku, poinformowano, że roczna eliminacja CO2 wynosi ok. 2 mld ton, głównie odbywa się ona poprzez zalesianie. Jednocześnie w 2023 r. na całym świecie wyemitowano 40 mld ton CO2.

Ponad 50 naukowców, autorów raportu, zaapelowało, aby równolegle z szybką redukcją emisji, stworzyć strategię dotyczącą eliminacji CO2 z atmosfery, aby móc osiągnąć cele porozumienia paryskiego.

Maj był dwunastym z kolei miesiącem najcieplejszym w historii pomiarów – podali w środę w komunikacie naukowcy programu Copernicus. Średnia temperatura powietrza była o 0,65 st. C powyżej średniej z lat 1991–2020. (PAP)

kno/