O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Senat zgłosił poprawki do nowelizacji ustawy w sprawie wolnej Wigilii

W grudniu pracownik handlu nie będzie mógł pracować więcej niż dwie niedziele – zakłada jedna z poprawek wniesiona w czwartek przez Senat do nowelizacji ustawy w sprawie Wigilii wolnej od pracy. Regulacja wróci teraz do Sejmu.

Płonąca świeca podczas kolacji wigilijnej. Fot. PAP/	Darek Delmanowicz
Płonąca świeca podczas kolacji wigilijnej. Fot. PAP/ Darek Delmanowicz

Za nowelizacją ustawy o dniach wolnych od pracy z poprawką opowiedziało się 86 senatorów, nikt nie był przeciw, wstrzymał się jeden senator.

Poprawki Senatu zakładają m.in., że w grudniu pracownik handlu nie będzie mógł pracować więcej niż w dwie niedziele, ale handlowe będą trzy.

Więcej

Stół wigilijny Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Wigilia jako zwykły dzień pracy? Znamy zdanie pracowników

Wcześniej Senat odrzucił poprawki PiS zakładające powrót do pierwotnych rozwiązań, by dwie niedziele w grudniu były pracujące, a nie trzy. Inna z poprawek przewidywała, by zmiany weszły w życie jeszcze w tym roku.

Uchwalona przez Sejm w ub. tygodniu nowelizacja ustawy przewiduje ustanowienie 24 grudnia dniem wolnym dla wszystkich pracowników, w tym pracowników placówek handlowych.

Projekt złożyła w Sejmie Lewica, która chciała, by zmiany weszły w życie jeszcze w tym roku. Na posiedzeniu sejmowej komisji gospodarki i rozwoju oraz polityki społecznej i rodziny do projektu wprowadzono poprawki Koalicji Obywatelskiej, by nowe przepisy zaczęły obowiązywać od 1 lutego 2025 r., a także, by trzy niedziele przed Wigilią były handlowe.

Obecnie, zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, Wigilia jest dniem roboczym do godziny 14.00.

W senackiej debacie ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaznaczyła, że wolna Wigilia łączy ponad podziałami przede wszystkim polskie społeczeństwo. Wskazała, że wielu przedsiębiorców i tak skraca godziny pracy w tym dniu. Poprawkę, którą w głosowaniu wniósł Senat, ministra określiła jako "dobry przykład kompromisu". (PAP)

kkr/ joz/ lm/gn/

Zobacz także

  • Łamanie opłatkiem w Wigilię Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

    Tradycje polskiej Wigilii na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

  • Prezydent Andrzej Duda Fot. PAP/Paweł Supernak

    Ustawa o wolnej Wigilii. Jest decyzja prezydenta

  • Potrawy wigilijne Fot. PAP/Łukasz Gągulski

    Jak 14-osobowa rodzina zatruła się marihuaną w Wigilię?

  • Kolędnicy. Fot. PAP/	Tomasz Waszczuk (zdjęcie ilustracyjne)

    Wiliorze, Herody i szczodraki - te tradycje bożonarodzeniowe wciąż są żywe w Łódzkiem

Serwisy ogólnodostępne PAP