W czerwcu do obiegu weszły banknoty o nominałach 5, 10, 20 i 50 funtów z portretem Karola III, które mają być używane równolegle z tymi przedstawiającymi jego matkę, zmarłą we wrześniu 2022 roku Elżbietę II. Król otrzymał zestaw banknotów tej serii z numerami 000001, natomiast setki innych z niskimi numerami zostały przeznaczone dla kolekcjonerów, którzy podczas aukcji mogli próbować kupić egzemplarze z najniższymi możliwymi numerami.
Podczas czterech aukcji przeprowadzonych przez londyński dom aukcyjny Spink & Son wystawiono banknoty o łącznej wartości nominalnej 78 430 funtów, natomiast uzyskano za nie 914 127 funtów, czyli ponad 11 razy więcej - podał Bank Anglii w wydanym w poniedziałek wieczorem komunikacie.
Najwyższą cenę osiągnął arkusz 40 banknotów 50-funtowych – o nominalnej wartości 2000 funtów – który sprzedany został za 26 tys. funtów i jest to rekord w historii takich aukcji przeprowadzanych przez Bank Anglii. Z kolei pojedynczy banknot o nominale 10 funtów z numerem HB01 000002 osiągnął cenę 17 tys. funtów.
Pieniądze uzyskane z aukcji zostaną przekazane w równych częściach dziesięciu organizacjom charytatywnym.
Karol III jest dopiero drugim brytyjskim monarchą, którego wizerunek znalazł się na banknotach Banku Anglii. Portrety Elżbiety II po raz pierwszy pojawiły się na nich w 1960 roku i od tego czasu znajdowały się na wszystkich kolejnych seriach. Na banknotach emitowanych przez banki w Szkocji i Irlandii Północnej nie ma wizerunku Elżbiety II i nie będzie również Karola III.
Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)
sma/