Setki żydowskich demonstrantów apelowało w Nowym Jorku o zawieszenie broni w wojnie między Izraelem a Hamasem

2023-10-28 17:47 aktualizacja: 2023-10-28, 19:06
Na nowojorskim dworcu kolejowym Grand Central Terminal w piątek wieczorem odbyła się manifestacja, której uczestnicy wzywali do zawieszenia broni w wojnie między Izraelem a Hamasem. Organizatorem była organizacja Jewish Voice for Peace.

Piątkowy protest przeciw tej wojnie był jednym z największych na Manhattanie od czasu rozpoczęcia konfliktu trzy tygodnie temu. Zbiegł się w czasie z nasileniem operacji wojskowych Izraela w Strefie Gazy.

„Protestujący wypełnili stację kolejową, skandując: +Zawieszenie broni teraz!+ i +Niech żyje Gaza!+. Większość nosiła czarne koszule z napisem +Nie - w naszym imieniu+. Jeden z funkcjonariuszy policji oszacował, że demonstrantów było 1000” – podał w sobotę „New York Times”.

Przytoczony przez „NYT” pediatra Steve Auerbach wyraził zaniepokojenie sytuacją dzieci, które zostały uwikłane w konflikt.

"Musimy to zatrzymać. Wzywanie do zawarcia rozejmu powinno być uważane za główny, normatywny punkt widzenia" – oznajmił lekarz.

Uczestnicy demonstracji przybyli z transparentami z napisami: „Palestyńczycy powinni być wolni” czy „Izraelczycy żądają natychmiastowego zawieszenia broni”.

Gazeta nowojorska cytuje m.in. wypowiedzi 81-letniej Rosalind Petchesky, członkini Jewish Voice for Peace.

„Nie wierzę w tę wojnę” – mówiła. Została później aresztowana.

Z kolei Sumaya Awad podkreśliła, że chce, aby rząd USA „postępował zgodnie ze pragnieniami większości Amerykanów”.

„Angażujemy się tutaj w obywatelskie nieposłuszeństwo, aby jasno dać do zrozumienia, że chcemy, aby bomby przestały spadać” – powiedziała.

Według „NYT” policja bezskutecznie próbowała zablokować wejścia do Grand Central, a następnie stała i patrzyła, jak demonstranci zdominowali główną halę. Po jakimś czasie kazała ludziom opuścić dworzec, a tych, którzy oponowali, zatrzymywała.

Organizatorzy demonstracji szacowali, że zatrzymano 300 osób. Policja dopiero później miała podać ich ostateczną liczbę.

Grand Central Terminal rozciąga się na powierzchni blisko 20 hektarów, ma 44 perony i 67 torów na dwóch poziomach. Jest uważany za największy na świecie dworzec kolejowy pod względem liczby peronów i zajmowanej powierzchni.

Protest utrudnił wieczorny powrót do domu tysiącom ludzi, jednak nie zgłoszono opóźnień pociągów w związku z manifestacją.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
gn/