13 grudnia mija rok działalności koalicyjnego rządu, na którego czele stanął Donald Tusk. Wówczas tekę ministra spraw zagranicznych objął Radosław Sikorski.
"Uważam, że nasza polityka zagraniczna wyszła z głębokiej defensywy, w której się znalazła pod poprzednimi rządami" - powiedział Sikorski na konferencji prasowej, pytany o ocenę swoich działań jako szefa MSZ.
Wcześniej podsumowując rok rządów koalicji na platformie X, Sikorski wymienił dziesięć - jego zdaniem - najważniejszych wydarzeń w polskiej polityce zagranicznej i MSZ.
Jako jedno z najważniejszych osiągnięć minister wymienił otwarcie bazy antyrakietowej w Redzikowie.
Jego zdaniem, kolejnym istotnym krokiem było uszczelnienie systemu wizowego, w tym m.in. zwiększenie cen wiz, opublikowanie "białej księgi", zakończenie masowego wydawania wiz studenckich dla osób bez kwalifikacji do podjęcia studiów.
Sikorski podkreślił również znaczenie przywrócenia Expose Ministra Spraw Zagranicznych do Sejmu, dyskusję z parlamentarzystami oraz publiczne przedstawianie założeń polityki zagranicznej.
Reaktywacja Trójkąta Weimarskiego
Wskazał także na reaktywację Trójkąta Weimarskiego oraz rozszerzanie go o nowe formuły, takie jak Spotkania Wielkiej Piątki UE plus Wielka Brytania, Ukraina i Wysoka Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych.
Jak podkreślił, kluczowym było konfrontowanie rosyjskich kłamstw na forach międzynarodowych, w tym Rady Bezpieczeństwa ONZ czy OBWE.
Wśród sukcesów znalazła się także profesjonalizacja polskiej służby zagranicznej, m.in. poprzez złożenie wniosków o powołanie 50 Ambasadorów RP, w większości zawodowych dyplomatów.
Wśród najważniejszych wydarzeń minister wymienił również wsparcie MSZ dla Polaków w potrzebie – uwolnienie studentów w Nigerii i polskiej lekarki z Czadu.
Zwrócił też uwagę na powrót do kreowania skutecznej polityki polonijnej i Expose Polonijnego do Senatu RP.
Jako kolejne ważne osiągnięcie Sikorski wskazał deklarację Ukrainy o gotowości do rozwiązania problemów dotyczących prac ekshumacyjnych ofiar rzezi wołyńskiej.
Sikorski zwrócił również uwagę na powołanie Piotra Serafina jako Komisarza ds. Budżetu UE oraz utworzenie nowego stanowiska w Komisji Europejskiej – Komisarza ds. Obrony i Przestrzeni Kosmicznej.
"Ja oczywiście uważam, że nasza polityka zagraniczna wyszła z głębokiej defensywy, w której się znalazła pod poprzednimi rządami. Ale to raczej panu oceniać nas, a nie na odwrót" - powiedział na konferencji prasowej, pytany o ocenę swoich działań jako szefa MSZ. (PAP)
del/ par/ pap