O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Sikorski w Japonii: sojusznicy i partnerzy USA powinni zwiększyć nakłady na obronność

Wobec rosnących wyzwań dla bezpieczeństwa zarówno w Europie, jak i w regionie Indo-Pacyfiku partnerzy i sojusznicy USA, w tym Japonia, powinni pójść za przykładem Polski i zwiększyć wydatki na obronność – powiedział w czwartek przebywający z wizytą w Tokio szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Sikorski w Japonii, fot. X/@sikorskiradek
Sikorski w Japonii, fot. X/@sikorskiradek

"Moje przesłanie (dla Japonii) jest w istocie takie samo jak przesłanie prezydenta USA (Donalda) Trumpa" - powiedział Sikorski na briefingu prasowym w Tokio, zauważając, że amerykański przywódca miał rację w czasie swojej pierwszej kadencji, kiedy wezwał sojuszników do zwiększenia wydatków na obronę.

"Chcielibyśmy, aby (Trump) usłyszał teraz, że słuchaliśmy i zwiększyliśmy nasze wydatki" – powiedział Sikorski, cytowany przez lokalne media.

"Japonia wie najlepiej, co jest dla niej dobre, ale rozumiem, że szybko zwiększa również swoje wydatki na obronę. Tak więc w tej kwestii, podobnie jak w wielu innych sprawach, mamy ten sam sposób myślenia" - dodał.

Portal dziennika "Japan Times" zwraca uwagę, że polski dyplomata nawiązał do wizyty premiera Japonii Shigeru Ishiby w Waszyngtonie na początku lutego. Trump pochwalił wówczas pięcioletni plan Tokio dotyczący zwiększenia wydatków na obronność do 2 proc. PKB przed 2027 r.

Trump naciska na państwa członkowskie NATO w sprawie podniesienia nakładów na ten cel do 5 proc. PKB. Wydatki obronne Polski wyniosły niecałe 4 proc. PKB w ub.r., a plan na 2025 rok zakłada 4,7 proc. PKB.

Sikorski przestrzegł podczas spotkania w Japońskim Krajowym Klubie Prasowym, że inwazja putinowskiej Rosji na Ukrainę "w końcu uświadomiła Europejczykom, że stali się zbyt zależni od amerykańskiego systemu odstraszania wojskowego".

Ta zależność sprawiła - ocenił - że niektóre kraje Europy "nie wyposażyły się w jeden z podstawowych instrumentów geopolitycznej potęgi: zdolność do zapewnienia sobie bezpieczeństwa".

Szef polskiej dyplomacji w czwartek ma spotkać się jeszcze z ministrem obrony Japonii Gen Nakatanim. W piątek odbędzie rozmowy ze swoim odpowiednikiem Takeshim Iwayą.

Wcześniej w czwartek szef MSZ Polski odbył rozmowy z Japońską Federacją Biznesu (Keidanren) w sprawie strategicznych projektów infrastrukturalnych i transportowych.

Podczas wizyty Sikorskiego w Tokio, która potrwa do 3 marca, ma zostać podpisany nowy plan działania dla dwustronnego partnerstwa strategicznego krajów - dokument, który wyznacza kierunek współpracy na najbliższe pięć lat w obszarze polityki, gospodarki, bezpieczeństwa, nauki i kultury.

Krzysztof Pawliszak (PAP)

krp/ akl/ amac/ sma/

Zobacz także

  • Szef MSZ Radosław Sikorski. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Sikorski o ekshumacjach: znaleźliśmy właściwą formułę, że nie będziemy się targować o zmarłych

  • Bogdan Klich. Fot. PAP/ Paweł Supernak

    Szef MSZ o Klichu: będzie ambasadorem, gdy wybory prezydenckie wygra Trzaskowski

  • Prezydent Andrzej Duda. Fot. PAP/	Leszek Szymański

    Szef MSZ podziękował prezydentowi za podpisywanie nominacji ambasadorskich

  • Radosław Sikorski Fot. PAP/Leszek Szymański

    Exposé Sikorskiego. Minister nakreślił wizję polityki zagranicznej Polski

Serwisy ogólnodostępne PAP