Siły ukraińskie zestrzeliły dwa rosyjskie śmigłowce Ka-52 [RELACJA NA ŻYWO]

2023-08-17 07:34 aktualizacja: 2023-08-18, 08:24
Śmigłowiec Ka-52. Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY (zdjęcie ilustracyjne)
Śmigłowiec Ka-52. Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY (zdjęcie ilustracyjne)
Ukraińskie siły zestrzeliły w czwartek dwa nowoczesne rosyjskie śmigłowce szturmowe Ka-52 - pisze Ukrainska Prawda. Wartość jednej maszyny to ok. 16 mln USD. Pierwszy samolot strącono na odcinku bachmuckim na wschodzie kraju, drugi w okolicy miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim.

22:16 Kontenerowiec płynący z Odessy korytarzem humanitarnym dotarł do Stambułu

Kontenerowiec Joseph Schulte, który w środę rano wypłynął z Odessy ogłoszonym przez władze Ukrainy morskim korytarzem humanitarnym dotarł do Stambułu - podała w czwartek agencja AFP powołując się na dane portali śledzących ruch statków.

Wcześniej w czwartek agencja Reutera zapowiadała, powołując się na firmę BSM, która jest współwłaścicielem kontenerowca, że jednostka jest na wodach rumuńskich i powinna dotrzeć do Stambułu w czwartek wieczorem. Joseph Schulte, który pływa pod banderą Hongkongu, pozostawał w porcie w Odessie od początku inwazji rosyjskiej.

Marynarka Wojenna Ukrainy poinformowała w zeszłym tygodniu, że uruchamia tymczasowy korytarz humanitarny przez Morze Czarne, z którego w najbliższych dniach zaczną korzystać statki handlowe, oczekujące dotychczas w portach. Korytarz ma umożliwić wypłynięcie z Odessy, Czarnomorska i Piwdennego statków handlowych, pozostających w tych portach od lutego 2022 roku, czyli początku inwazji Rosji na Ukrainę.

20:06 Większość rosyjskich jeńców nie okazuje żadnej skruchy

Tylko w odosobnionych przypadkach rosyjscy żołnierze pojmani na Ukrainie przyznają, że mają wyrzuty sumienia; większość jeńców nie okazuje żadnej skruchy i chce tylko przeżyć, a następnie wrócić do znanej sobie rzeczywistości - oznajmił w czwartek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow, cytowany przez agencję Ukrinform.

Owszem, zdarzają się ludzie, którzy potrafią nawet płakać, dociera do nich coś nowego i zaczynają rozumieć geopolityczne realia. Uświadamiają sobie, że na Ukrainie trafili do innego świata. To zjawisko nie ma jednak charakteru masowego. Takie są fakty - powiadomił Jusow.

W ocenie przedstawiciela HUR jedną z głównych przyczyn takiej sytuacji jest brak tradycji społeczeństwa obywatelskiego w Rosji. Jak zauważył rozmówca Radia NV, władze tego kraju przez setki lat tłumiły wszelkie przejawy samodzielnego myślenia.

"(W Rosji) nie ma masowego sprzeciwu, chęci walki z reżimem Putina. (...) Żeby odważyć się na jakiekolwiek kolektywne działania, trzeba mieć doświadczenie samoorganizacji, a Rosjanie tego nie mają" - podkreślił Jusow.

Jak dodał, znaczna część spośród jeńców oddaje się do ukraińskiej niewoli dobrowolnie. Liczne są też przypadki samookaleczeń i dezercji z linii frontu, skąd jednocześnie uciekają dziesiątki żołnierzy wroga. Kremlowskie organy ścigania poszukują później tych zbiegów zarówno na terytorium Rosji, jak też na okupowanych terenach Ukrainy.

19:19 KE: wszelkie apele o przedłużenie środków zapobiegawczych w sprawie ukraińskiego zboża poza 15 września są przedwczesne

Wszelkie apele o przedłużenie środków zapobiegawczych w sprawie ukraińskich produktów rolnych poza 15 września są w tej chwili z naszego punktu widzenia przedwczesne - poinformował na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Balazs Ujvari. Chodzi o tymczasowy zakaz eksportu do pięciu krajów UE ukraińskich pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika.

Ujvari powiedział, że w sprawie wywozu ukraińskich produktów rolnych KE pracuje intensywnie z państwami członkowskimi, Ukrainą ale także Mołdawia, aby rozwiązać problemy logistyczne i zwiększyć przepustowość tzw. korytarzy solidarności.

Jak dodał, prace toczą się w ramach tzw. wspólnej platformy koordynacyjnej, która powstała w maju. Zaznaczył, że KE jest przekonana, że negocjacje poprawią przepustowość korytarzy solidarności, pomimo zerwania przez Rosję umowy w sprawie przewozu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

17:46 Szef MSZ Ukrainy: nie odczuwamy presji ze strony Zachodu w sprawie kontrofensywy

Ukraina nie odczuwa presji ze strony swych partnerów na Zachodzie w sprawie przyspieszenia kontrofensywy na froncie - powiedział szef dyplomacji ukraińskiej Dmytro Kułeba w wywiadzie dla agencji AFP, opublikowanym w czwartek.

"W przestrzeni publicznej nasilają się głosy komentatorów i ekspertów" w sprawie tempa kontrofensywy - przyznał Kułeba. Dodał następnie, że "wszystkie one znikną po pierwszym spektakularnym zwycięstwie Ukrainy na południu bądź na wschodzie kraju".

Minister przyznał, że jest "nieco zirytowany" niektórymi komentarzami i oświadczył, że najlepszą postawą ze strony tych, "którzy chcą szybkich i wyrazistych" postępów byłoby wstąpienie do Legionu Międzynarodowego walczącego po stronie Ukrainy.

Szef dyplomacji podkreślił, że dopóki Ukraina nie zwycięży, będzie nadal potrzebować dostaw broni i wspomniał o gwarancjach, że zachodnie uzbrojenie nie będzie użyte na terytorium Rosji. "Jeśli nasi partnerzy chcą, byśmy zagwarantowali, że takie czy inne uzbrojenie będzie użyte wyłącznie na terytorium Ukrainy, to dajemy takie gwarancje i je respektujemy. Było kilka przypadków, gdy składaliśmy takie obietnice i dotrzymujemy ich" - powiedział Kułeba.

17:13 Bloomberg: znaleziony na Ukrainie pocisk wskazuje, że Rosja wysyła na front amunicję wprost z fabryk

Na północy Ukrainy znaleziono rosyjski pocisk do wieloprowadnicowej wyrzutni Tornado-S wyprodukowany w maju, co może świadczyć o tym, że Rosjanom kurczą się zapasy niektórych rodzajów nowoczesnej amunicji i Moskwa spieszy się z produkcją nowych pocisków - informuje w czwartek agencja Bloomberga.

16:40 Mer Mariupola: mieszkańcy miasta okupowanego przez Rosję nie mają żadnych praw

W zniszczonym i okupowanym przez rosyjskie wojska Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy narasta niezadowolenie społeczne, co przejawia się w zapowiedziach strajków w zakładach pracy - powiadomiła w czwartek lojalna wobec Kijowa rada miasta Mariupola. Mieszkańcy nie mają tam obecnie żadnych praw - ocenił proukraiński mer Wadym Bojczenko.

16:00 Na Ukrainę trafi dalsze wsparcie militarne z Niemiec, m.in. dwie wyrzutnie systemu obrony powietrznej Iris-T

Ukraińska obrona powietrzna otrzyma dalsze wsparcie w sprzęcie wojskowym, w tym dwie wyrzutnie systemu obrony powietrznej Iris-T - wynika ze zaktualizowanej w czwartek listy pomocy wojskowej niemieckiego rządu, o czym informuje agencja dpa.

15:34 Nowoczesne rosyjskie śmigłowce bojowe Ka-52, które zestrzelili w czwartek żołnierze ukraińscy, nie mogłyby latać bez zagranicznych części i technologii; konieczne jest wzmocnienie sankcji - oświadczył Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Dwa strącone dziś rosyjskie śmigłowce Ka-52 nie mogłyby latać bez części z zagranicy" - napisał Jermak na serwisie Telegram. 

15:33 W fabryce łożysk w Łucku, na północnym zachodzie Ukrainy, nie produkujemy części do sprzętu wojskowego - przekazał PAP rzecznik szwedzkiej firmy SKF, której zakład w stolicy Wołynia został zniszczony w ataku rakietowym sił rosyjskich. W ostrzale zginęły trzy osoby.

"Wytwarzamy jedynie komponenty dla celów cywilnych, przede wszystkim dla przemysłu motoryzacyjnego" - podkreślił rzecznik SKF Carl Bjernstam.

14:22 Kijów ma nadzieję, że Komisja Europejska znajdzie rozwiązanie w sprawie zniesienia tymczasowego zakazu importu ukraińskich produktów rolno-spożywczych do UE – oświadczyła w czwartek wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna.

„Wiemy, że Komisja Europejska nie ma zamiaru przedłużania ograniczeń po tym, gdy przestaną one obowiązywać 15 września. Tak, kilka krajów zamierza wprowadzić ograniczenia jednostronnie, ale będzie to złamaniem podstawowych zasad UE. My oczekujemy, że jakieś rozwiązanie zostanie znalezione” – powiedziała Stefaniszyna, cytowana przez portal Europejska Prawda.

14:11 Ukraina sama zdecyduje, kiedy nastaną odpowiednie warunki w celu podjęcia jakichkolwiek rozmów pokojowych z Rosją - oznajmił w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji w norweskim mieście Arendal.

"Ukraińcy i tylko Ukraińcy mogą zdecydować, kiedy nastaną warunki do negocjacji i tylko oni mogą zdecydować przy stole negocjacyjnym, co jest dopuszczalnym rozwiązaniem" - powiedział Stoltenberg, cytowany przez agencję Reutera.

We wtorek szef sztabu sekretarza generalnego NATO Stian Jenssen stwierdził, że Ukraina może ostatecznie oddać Rosji część okupowanego terytorium w ramach umowy w celu zakończenia wojny. Potem Jenssen wycofał się ze swoich słów i wyraził żal z powodu tego komentarza.

14:05 Ukraińskie dowództwo posłało do walki w obwodzie zaporoskim 82. brygadę desantowo-szturmową, czyli najlepiej wyszkoloną formację wojsk powietrznodesantowych; rozmieszczenie tych sił na froncie powinno skutkować szybszymi postępami kontrofensywy przeciwko Rosjanom - powiadomił w nocy ze środy na czwartek amerykański magazyn "Forbes".

Doborowa ukraińska brygada liczy około 2 tys. żołnierzy i jest wyposażona w zachodni sprzęt - brytyjskie czołgi Challenger 2, a także amerykańskie i niemieckie wozy bojowe Stryker i Marder. Siły powietrznodesantowe wkroczyły do walki w okolicach miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim - poinformował "Forbes".

Jak podkreślono, 82. i 46. brygada znajdowały się dotychczas w rezerwie, lecz dowództwo w Kijowie zdecydowało się włączyć te formacje do działań bojowych, licząc na skuteczniejsze przełamywanie linii obronnych wroga. Dyslokacja wojsk powietrznodesantowych i piechoty morskiej pozwoliła w ostatnich dniach wyzwolić miejscowość Urożajne w zachodniej części obwodu donieckiego. Wycofujące się rosyjskie oddziały zostały tam dosłownie zmasakrowane przy pomocy amunicji kasetowej przekazanej przez USA.

13:00 Wkrótce nadejdą dobre wiadomości na temat przekazania Ukrainie samolotów F-16 – oświadczył w czwartek szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Wyraził opinię, że maszyny te dotrą do jego kraju wraz z zakończeniem szkolenia pilotów.

„Sądzę, że ukraińscy piloci powrócą ze szkoleń i z nimi przybędą samoloty. Może nie przylecą oni bezpośrednio w kabinach, ale będzie to zsynchronizowany proces. Wierzcie mi, że w tym tygodniu na naradach u prezydenta mówi się o przyspieszeniu tego procesu. Powiem dyplomatycznie: już wkrótce będą dobre wiadomości” – zapewnił minister w jednej z ukraińskich stacji telewizyjnych.

Tymczasem dzień wcześniej, w środę, rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Jurij Ihnat powiedział, że Ukraina nie otrzyma F-16 ani jesienią, ani zimą. Cytowany przez portal RBK-Ukraina przyznał, że w samolotach tych pokładano duże nadzieje, ponieważ mogłyby one stać się częścią obrony powietrznej i pomóc Ukrainie w obronie przed rosyjskimi rakietami.

11:49 Na międzynarodowym forum wojskowo-technicznym Armia-2023 pod Moskwą nieokreślona chińska firma zaprezentowała samoloty bezzałogowe przypominające irańskie drony kamikadze Shahed-136 – poinformował w środę portal Defence Express, powołując się na udostępnione zdjęcia. Sam fakt prezentacji broni budzi obawy, że chińskie koncerny zbrojeniowe mogą robić interesy z Rosją.

Portal Defence Express zwrócił uwagę, że na zdjęciach z targów zbrojeniowych Armia-2023 widać dron wyprodukowany przez nieokreśloną chińską firmę, który do złudzenia przypomina irańskie bezzałogowce typu kamikadze Shahed-136.

Obecnie nie ma informacji na temat wielkości produkcji nowych dronów produkowanej przez Chiny, ani ile z nich jest prezentowanych na forum w Rosji. "Jednak sam fakt pojawienia się takiej alternatywy dla irańskiej broni jest groźny sam w sobie" – ocenia Defence Express.

09:36 Mimo ciągłej presji wojennej, ukraińskie wysiłki w celu gromadzenia zapasów paliwa prawdopodobnie zakończą się sukcesem, zapewniając wystarczające rezerwy paliwa podczas zbliżającego się okresu zimowego - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, Ukraina skutecznie zmobilizowała swój sektor wydobywczy do utrzymania produkcji, zapewniając ciągłe dostawy węgla dla elektrowni cieplnych i ciepłowni w okresie zimowym, a znaczne zapasy gazu stanowią dodatkową rezerwę. 

"Pomimo rosyjskich ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną, które prawdopodobnie będą kontynuowane tej zimy, Ukraina pokazała zeszłej zimy, że posiada wykwalifikowanych pracowników i wiedzę niezbędną do obsługi i utrzymania sieci energetycznej, nawet w warunkach wojennych" - napisano. 

09:24 Ukraińskie siły zestrzeliły w czwartek rano dwa nowoczesne rosyjskie śmigłowce szturmowe Ka-52 - pisze Ukrainska Prawda. Wartość jednej maszyny to ok. 16 mln USD.

Pod koniec czerwca rosyjskie niezależne media podały, że rosyjska armia straciła dotąd na Ukrainie ponad 25 proc. najnowocześniejszych śmigłowców szturmowych Ka-52, ale faktyczna skala strat może być nawet dwa razy większa.

Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w czwartek rano, że rosyjskie wojska od początku inwazji straciły 315 samolotów i 314 śmigłowców.

08:34 20 tys. mieszkańców okupowanej przez rosyjskie siły Gorłówki w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy zginęło na wojnie - informuje utworzony przez Siły Operacji Specjalnych Ukrainy portal Sprotyw.

Według serwisu okupacyjna administracja Gorłówki poskarżyła się Moskwie na duże straty wśród zmobilizowanych na wojnę mieszkańców miasta.

Rosja przygotowuje się do nowej fali mobilizacji na okupowanych terytoriach ukraińskich, by uzupełnić straty. Plan mobilizacji przedstawiono administracji Gorłówki. W odpowiedzi kolaboranci poskarżyli się, że w mieście rośnie napięcie społeczne, bo od początku pełnowymiarowej agresji rosyjskiej przeciwko Ukrainie zginęło ponad 20 tys. mieszkańców, zmobilizowanych przymusowo do walki w 2022 r. - czytamy.

08:19 Moskwa ryzykuje wywołaniem bezpośredniej wojny z Sojuszem Północnoatlantyckim poprzez przechwytywanie statków na wodach międzynarodowych Morza Czarnego oraz próbę nałożenia kagańca ekonomicznego na Ukrainę - ostrzega na łamach Politico były naczelny dowódca sił zbrojnych NATO w Europie (SACEUR), admirał marynarki wojennej USA James Stavridis.

Stavridis dowodził siłami Sojuszu na kontynencie między 2009 a 2013 r. W jego opinii eskalacja, do jakiej dochodzi na morzu, w tym przejęcie w niedzielę przez Moskwę pływającego pod banderą Palau statku, może zmusić partnerów Kijowa do interwencji, aby zapobiec paraliżowi gospodarczemu Ukrainy.

"Działania Rosji na wodach międzynarodowych Morza Czarnego wywołują prawdziwe ryzyko eskalacji do wojny morskiej pomiędzy NATO a Federacją Rosyjską" - powiedział Stavridis w opublikowanym w środę wieczorem artykule. NATO "nie będzie przekazywać sprzętu i pieniędzy Ukrainie tylko po to, aby obserwować, jak Rosja tłamsi jej gospodarkę poprzez nielegalną blokadę" - dodał wojskowy.

07:40 Wagnerowcy nie mają nic do stracenia. Przyszli walczyć dla pieniędzy i skrócenia kary więzienia, różnią się też wyglądem i mają inne mundury - powiedział fotoreporterowi PAP Leszkowi Szymańskiemu dowódca ukraińskiego plutonu zwiadowczego Mykoła Snitko.

07:28 Czasami pole bitwy było tak usłane rannymi, że samochody ewakuujące poszkodowanych przez przypadek przejeżdżały po ich ciałach - powiedział gazecie "New York Times" ukraiński wojskowy Władysław Ruziew.

28-letni żołnierz przyznał, że ma traumę po tym, co widział na wojnie z Rosją. Zaznaczył, że ma powtarzające się koszmary o tym, jak jego jednostka zimą mierzyła się z ciągłymi atakami ze strony rosyjskich wojsk, a wielu wojskowych traciło kończyny.

"Czasami ziemia była tak usłana rannymi, że pojazdy ewakuacyjne przejeżdżały przez przypadek, w chaosie, po ich ciałach" - powiedział.

Gazeta napisała, że Ukraina nie nadąża z leczeniem traum psychologicznych żołnierzy.

22:02 Ukraina nie otrzyma zaproszenia na szczyt grupy G20 w stolicy Indii Delhi, planowany w dniach 9-10 września; podjęliśmy taką decyzję, ponieważ G20 zajmuje się kwestiami wzrostu i rozwoju gospodarczego, a rozwiązywanie konfliktów to kompetencja Rady Bezpieczeństwa ONZ - oświadczył w środę szef indyjskiego MSZ Subrahmanyam Jaishankar.

Zaprosiliśmy w charakterze gości dziewięć państw - Hiszpanię, Holandię, Bangladesz, Nigerię, Mauritius, Egipt, Oman, Singapur i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Utrzymujemy bliskie relacje z Ukrainą, o czym świadczą wcześniejsze spotkania premiera Narendry Modiego z przedstawicielami władz w Kijowie - podkreślił Jaishankar podczas briefingu prasowego w Delhi. Wypowiedź ministra przytoczyła hiszpańska agencja EFE.

21:47 Już jest oczywiste, że nie będziemy mogli obronić Ukrainy samolotami F-16 tej jesieni ani zimy - powiedział pułkownik Jurij Ihnat, rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych, cytowany przez portal RBK-Ukraina. Podkreślił, że w F-16 pokładano duże nadzieje, ponieważ maszyny te mogły stać się częścią obrony powietrznej i mogły pomóc Ukrainie obronić się przed rosyjskimi rakietami.

Ihnat zaznaczył jednocześnie, że "jakby nie było, sprawa ta ruszyła z miejsca". "Wiemy, że nasi piloci w najbliższym czasie będą się szkolić. Ale jednocześnie trzeba wzmacniać naszą obronę przeciwlotniczą" - podsumował rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych.

W piątek dziennik "Washington Post" za źródłami w rządzie i Siłach Zbrojnych Ukrainy napisał, że grupa ukraińskich pilotów, którzy jako pierwsi zostali wytypowani do udziału w szkoleniach na amerykańskich samolotach wielozadaniowych F-16, nie ukończy tych treningów przed latem 2024 roku.

Ministrowie z 11 państw NATO powołali w lipcu na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie koalicję w celu szkolenia ukraińskich pilotów i mechaników w użyciu i obsłudze samolotów F-16. Pod koniec czerwca Departament Stanu USA informował, że wnioski od sojuszników są rozpatrywane, ale cała procedura dostarczenia F-16 może potrwać kilka miesięcy. 

20:55 Ukraina zrobiła ważny krok ku przywróceniu swobody żeglugi na Morzu Czarnym. Pierwszy cywilny statek przepłynął nowym ukraińskim korytarzem humanitarnym, wypływając z odeskiego portu. Teraz zmierza do Bosforu - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Jak dodał, Ukraina oficjalnie poinformowała o działaniu korytarza Międzynarodową Organizację Morską, która potwierdziła suwerenne prawo Ukrainy do regulowania nawigacji i wezwała Rosję do zaprzestania wysuwania gróźb i do przestrzegania konwencji międzynarodowych.

(PAP)