O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Słynny pies detektyw doczekał się wystawy w rzeszowskim Muzeum Dobranocek [NASZE WIDEO]

Pamiątki związane ze słynnym animowanym serialem o bojaźliwym psie detektywie Scooby–Doo i czwórce jego przyjaciół można od piątku oglądać na wystawie w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Wśród eksponatów znalazła się m.in. oryginalna folia animacyjna z autografami twórców serialu: Hanny i Barbery.

Więcej

Wystawa „Hiroshige. Podróż w głąb drzeworytu” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie świętuje 30-lecie

Ekspozycja „Gdzie jesteś Scooby–Doo?” została przygotowana przez pierwsze w kraju Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie we współpracy z prywatną kolekcjonerką i miłośniczką tematu Sylwią Bukowczan, która od dzieciństwa zbiera różnorodne pamiątki związane ze swoim ulubionym serialem.

Jak zaznaczyła dyrektorka Muzeum Dobranocek w Rzeszowie Katarzyna Lubas, wystawa to mikołajkowy prezent nie tylko dla najmłodszych, ale dla wszystkich wielbicieli bohaterów słynnej animacji, na których „czekają nieco mrożące krew w żyłach atrakcje, czyhające z każdego kąta Muzeum Dobranocek”.

Wernisaż odbył się w piątek przed południem. Wzięli w nim udział m.in. Sylwia Bukowczan, św. Mikołaj oraz licznie zgromadzeni dziecięcy wielbiciele „Scooby-Doo".

Jak przypomniała Lubas, serial opowiada niesamowite przygody bojaźliwego mówiącego doga niemieckiego o imieniu Scooby–Doo oraz czwórki jego przyjaciół – amerykańskich nastolatków. Zgrana ekipa tworząca Tajemniczą Spółkę wspólnie rozwiązuje zagadki kryminalne związane z przestępcami przebranymi za duchy.

„Scooby-Doo, a właściwie Scoobert „Scooby” Doo, wciela się w rolę detektywa, mimo że z natury jest bardzo tchórzliwy. Mieszka w miasteczku Coolsville w USA. Ma 7 psich lat, czyli 51 ludzkich. Na szyi nosi niebieską obrożę ze złotą zawieszką z wygrawerowanymi inicjałami. Jest zawsze głodny, a jego ulubionym przysmakiem są Scooby Chrupki” – przybliżyła postać psiego bohatera dyrektorka muzeum.

Jego towarzyszami są: 17-letni Norville Timothy Shaggy Rogers, zwany Kudłatym, który jest jego właścicielem i jednocześnie najlepszym przyjacielem, oraz Fred Jones, Daphne Ann Blake i Velma Dinkley.

„Na zakończenie każdego odcinka bohater wykrzykuje charakterystyczne 'Scooby-Dooby-Doo'” – dodała Lubas.

Wśród pamiątek związanych z bohaterami słynnej animacji miłośnicy postaci Scooby-Doo zobaczą na ekspozycji m.in.: folie animacyjne, figurki kolekcjonerskie, ceramikę, zabawki, numizmaty, przypinki, karty pocztowe, opakowania po produktach spożywczych, tekstylia, a także różnorodne wydawnictwa.

„Najcenniejszym eksponatem na wystawie jest oryginalna, ręcznie malowana folia animacyjna z autografami twórców serialu: Hanny i Barbery” – wyjawiła dyr. Lubas.

Wystawa potrwa do 11 maja 2025 r.

Animowany serial „Scooby-Doo, gdzie jesteś?” to realizacja studia Hanna-Barbera (od 2001 r. Warner Bros). Pierwszy odcinek pt: „Noc w muzeum” wyemitowano 13 września 1969 roku. Po prawie dwóch latach rozpoczęto emisję kolejnej serii pt. „Nowy Scooby-Doo”.

W odcinkach, jako goście specjalni, występowali także bohaterowie innych seriali, filmów czy komiksów, m.in.: rodzina Addamsów, Batman i Robin, czy Josie i Kociaki. Pojawiały się też znane osoby, dubbingowane przez samych siebie, na przykład: Sonny, Cher, Don Knotts czy Dick Van Dyke.

W 1979 roku do Tajemniczej Spółki dołączył nowy członek – siostrzeniec Scooby-Doo – Scrappy-Doo, co wpłynęło na wzrost oglądalności.

W związku z dużym sukcesem serialu „Scooby-Doo, gdzie jesteś?” wyprodukowano także serię spin-offów, czyli osobnych historii poszczególnych bohaterów.

Premiera czternastego i dotychczas ostatniego serialu „Scooby-Doo i… zgadnij kto?” odbyła się w 2019 roku. (PAP)

api/ miś/ amac/ grg/

Zobacz także

  • Aparat diagnostyczny. Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

    Supernowoczesny rezonans magnetyczny w szpitalu MSWiA w Rzeszowie

  • Akta sądowe (zdj. ilustracyjne). Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Koniec procesu ws. postrzelenia kobiety przy odbiorze wypowiedzianego mieszkania

  • Pokazu medialny komedii „Gdzie jest mój mąż?”. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    578 premier w 80 lat istnienia Teatru im. Wandy Siemaszkowej [NASZE WIDEO]

  • Balon stratosferyczny wyniósł flagę w Rzeszowie Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Balon stratosferyczny wyniósł biało-czerwoną flagę [NASZE WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP