Taufatofua, który we Francji dostąpił zaszczytu uczestniczenia w sztafecie olimpijskiej, po igrzyskach zamierza napisać książkę o swoich doświadczeniach jako trenera mentalnego.
W reprezentacji Tonga są cztery osoby: sprinter Maleselo Fukofuka, Fe’ofa’aki Epenisa, która wystartuje w boskie w kat. 60 kg, pływaczka Noelani Malia Day oraz jej kolega z konkurencji pływackich Alan Koti Lopeti Uhi.
Taufatofua zyskał światową sławę nie podczas letniej olimpiady w Rio de Janeiro, choć tam zwrócił na siebie uwagę egzotycznym strojem z liści palmy, ale podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia zimowych igrzysk w Pjongczangu w 2018 r. Mimo niskich temperatur jako chorąży niósł tongijską flagę ubrany tylko w tradycyjną ta'ovalę - opaskę na biodrach. W takim samym stroju wystąpił również w 2021 roku w Tokio, ale tam, podobnie jak w Brazylii, temperatura podczas uroczystości otwarcia była jak najbardziej odpowiednia dla takiego ubioru.
Do igrzysk w Paryżu trenował w australijskim Brisbane - taekwondo i kajakarstwo, ale w obydwu dyscyplinach nie zdobył kwalifikacji. W taekwondo startował w Rio de Janeiro (2016) i Tokio (2021). Usiłował też zakwalifikować się do Tokio w kajakarstwie, ale ta próba nie była udana.
W zimowych igrzyskach w Pjongczangu w biegu narciarskim na 15 km techniką dowolną zajął 114. miejsce w stawce 119 zawodników. Miał także wystartować w zimowych igrzyskach w Pekinie i być chorążym, ale zrezygnował z udziału w olimpiadzie, po tym jak wyspę nawiedziło tsunami po wybuchu wulkanu na Pacyfiku w styczniu 2022. Był niezwykle zaangażowany w pomoc rodakom, także poprzez aktywną działalność w mediach społecznościowych. (PAP)
kgr/