Śmiszek: resort sprawiedliwości otwarty na sugestie prezydenta ws. ustawy o KRS

2024-05-06 11:26 aktualizacja: 2024-05-06, 13:27
Krzysztof Śmiszek. Fot. PAP/Leszek Szymański
Krzysztof Śmiszek. Fot. PAP/Leszek Szymański
Ministerstwo Sprawiedliwości jest otwarte na sugestie, rekomendacje i opinie prezydenta Andrzeja Dudy ws. nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa - zapewnił wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek. Przypomniał też, że w sprawie ustawy wypowie się jeszcze Komisja Wenecka.

Wiceszef MS był pytany o negocjacje Ministerstwa Sprawiedliwości z Pałacem Prezydenckim w sprawie nowelizacji ustawy o KRS, przyjętą przez Sejm w kwietniu. Na najbliższym posiedzeniu, rozpoczynającym się 8 maja, ma się nią zająć Senat. Według doniesień portalu money.pl możliwe są pewne ustępstwa ze strony resortu, tak, by prezydent Andrzej Duda nie zawetował nowych przepisów.

"Ministerstwo Sprawiedliwości jest w kontakcie z Kancelarią Prezydenta. Były rozmowy z panią minister Paprocką (prezydencka minister Małgorzata Paprocka - przyp. PAP). Jesteśmy na ostatniej prostej. W najbliższych tygodniach ta ustawa będzie głosowana - w Senacie, a potem w Sejmie. Ministerstwo Sprawiedliwości jest otwarte na sugestie, rekomendacje i opinie, stanowisko pana prezydenta" - zaznaczył  na konferencji Śmiszek.

Wiceszef MS podkreślił, że nowela ustawy o KRS jest niezwykle istotna z punktu widzenia przywracania w Polsce praworządności. "Potrzebujemy naprawić Krajową Radę Sądownictwa. Potrzebujemy wreszcie doprowadzić do stanu zgodnego z konstytucją ten najważniejszy ustrojowy organ, który decyduje właściwie o funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości w Polsce" - podkreślił.

"Naturalnym jest, że trzeba się spotykać i trzeba rozmawiać" - zwrócił uwagę wiceminister, zaznaczając jednak, że nie uczestniczył w rozmowach z Kancelarią Prezydenta w tej sprawie i nie zna oczekiwań prezydenta dotyczących przepisów ws. KRS. Wiceszef MS przypomniał również, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar "zawsze zapowiadał, że te zmiany będą konsultowane, że będziemy w kontakcie z Pałacem Prezydenckim".

Śmiszek przypomniał również, że Polska - w sprawie noweli ustawy o KRS - zwróciła się o opinię do Komisji Weneckiej. "Myślę, że w ciągu dwóch, trzech tygodni ta opinia powinna być" - ocenił Śmiszek.

Rządową nowelizację ustawy o KRS Sejm przyjął 12 kwietnia. Ustawa zakłada m.in., że 15 sędziów-członków KRS ma być wybieranych w wyborach bezpośrednich i w głosowaniu tajnym przez wszystkich sędziów w Polsce, a nie - jak jest po zmianie przepisów z grudnia 2017 r. - przez Sejm. Po wyborze nowych członków KRS obecni sędziowie-członkowie mieliby stracić mandaty.

Nowelizacją na najbliższym posiedzeniu ma się zająć Senat.

Prezydent Andrzej Duda w ostatnich tygodniach krytycznie oceniał zaproponowane przez MS zmiany przepisów. Zapowiedział też, że ustawa o KRS nie zyska jego akceptacji m.in. dlatego, że różnicuje tzw. starych sędziów od tych z rekomendacji obecnej KRS. "Sędziowie otrzymali nominację od prezydenta RP, złożyli ślubowania i wszyscy mają równy status" - stwierdził w "DGP" Duda. Dodał też, że może dyskutować o zmianach w prawie, pod warunkiem, że rząd, w szczególności minister sprawiedliwości, będą przestrzegać prawa. (PAP)

kgr/