O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Sondaż: Polacy nie zgadzają się ze stwierdzeniem o "zamachu stanu"

59,5 proc. badanych nie zgadza się ze sformułowaniem, że doszło do "zamachu stanu"; przeciwnego zdania jest 27,5 proc. respondentów, a 13 proc. nie ma zdania w tej kwestii. Opinia w tym temacie jest zależna od preferencji wyborczych - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski. Fot. PAP/Rafał Guz
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski. Fot. PAP/Rafał Guz

W najnowszym sondażu przygotowanym przez pracownię United Surveys dla Wirtualnej Polski, ankietowanym zadano pytanie: "Czy zgadza się Pan/Pani ze stwierdzeniem prezesa TK Bogdana Święczkowskiego, że w Polsce doszło do popełnienia przestępstwa "zamachu stanu" przez m.in. premiera Donalda Tuska, marszałków: Sejmu i Senatu, szefa RCL oraz niektórych sędziów i prokuratorów?".

Więcej

Pałac prezydencki Fot. PAP/Radek Pietruszka

Polacy wierzą w realizację obietnic wyborczych kandydatów na prezydenta? Sondaż

Zgodnie z badaniem, większość ankietowanych (59,5 proc.) nie wierzy w to, że w Polsce doszło do "zamachu stanu", w tym aż 36,9 proc. z badanych odpowiedziało, że zdecydowanie się nie zgadza, a 22,6 proc. respondentów wybrało odpowiedź "raczej nie". Innego zdania jest 27,5 proc. ankietowanych; 17 proc. badanych wskazało odpowiedź "zdecydowanie tak", 10,5 proc. odpowiedziało "raczej tak". Aż 13 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

Z badania wynika, że opinia ws. "zamachu stanu" zależy od preferencji politycznych, a największy sprzeciw wobec tej tezy występuje wśród grupy wyborców koalicji rządzącej, czyli połączonej na potrzeby badania grupy wyborców Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy.

W tej grupie 96 proc. respondentów neguję tezę o "zamachu stanu", przy czym 72 proc. wskazało odpowiedź "zdecydowanie nie", a kolejne 24 proc. wybrało odpowiedź "raczej nie". Zaledwie 1 proc. spośród wyborców koalicji rządzącej zgodziło się z tymi zarzutami. 3 proc. z nich odpowiedziało, że nie ma zdania, co stanowi najmniejszą grupę niezdecydowanych wyborców spośród wszystkich badanych grup.

Największe poparcie dla tezy o zamachu stanu prezentuje grupa opozycji, czyli połączona grupa wyborców popierających Prawo i Sprawiedliwość oraz Konfederację.

68 proc. ankietowanych w tej grupie zgadza się z zarzutami; 43 proc. uczestników badania wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", a 25 proc. ankietowanych odpowiedziało "raczej tak". Z kolei 25 proc. spośród wyborców tych partii odpowiedziało, że nie zgadza się z tymi zarzutami, przy czym 18 proc. z nich odpowiedziało "raczej nie", a 7 proc. stwierdziło, że zdecydowanie się nie zgadza.

Więcej

Pałac Prezydencki Fot. PAP/Szymon Pulcyn

Wyborcy niezdecydowani mogą być kluczowi w drugiej turze wyborów prezydenckich. Sondaż

Najbardziej niezdecydowani są pozostali wyborcy. W tej grupie aż 47 proc. respondentów wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć". 36 proc. odpowiedziało, że nie zgadza się z tezą o "zamachu stanu", w tym 29 proc. wybrało odpowiedź "raczej nie", a 17 proc. "zdecydowanie nie". 7 proc. wśród pozostałych wyborców odpowiedziało, że raczej zgadza się z tezą dot. "zamachu stanu".

Badanie zostało przeprowadzone przez United Surveys dla Wirtualnej Polski w dniach 7-9 lutego 2025 roku metodą CATI & CAWI na próbie 1000 osób.(PAP)

pab/ bar/ ep/

Zobacz także

  • Rafał Trzaskowski, Andrzej Duda. Fot. PAP/Paweł Supernak/Radek Pietruszka

    Którym politykom najbardziej ufają Polacy? Sondaż

  • Prezydent Andrzej Duda. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Tak Polacy oceniają działania prezydenta i parlamentu. Sondaż CBOS

  • Posiedzenie rządu. Fot. PAP/Rafał Guz

    Czy Polacy są zadowoleni z działań rządu? Sondaż

  • Sejm, sala plenarna. Fot. PAP/Albert Zawada

    Układ sił w Sejmie. Kto ma największe poparcie? Sondaż

Serwisy ogólnodostępne PAP