Spada liczba wakatów w policji. KGP: to efekt zmian w przepisach

2024-11-14 14:35 aktualizacja: 2024-11-14, 14:45
Policjanci Fot. PAP/Tomasz Gzell
Policjanci Fot. PAP/Tomasz Gzell
Według listopadowych danych Komendy Głównej Policji ogółem w całej formacji jest nieco ponad 12,7 tys. nieobsadzonych stanowisk. W porównaniu z wrześniem to spadek liczby wakatów o ponad 2 tys. Zdaniem policji spadek związany jest m.in. ze zmianami w przepisach.

Z danych przekazanych przez KGP wynika, że według stanu na 1 listopada br. w policji służy 96 141 funkcjonariuszy, co przy stanie etatowym 108 909, daje 12 768 wakatów. Łącznie w komendach wojewódzkich i Komendzie Stołecznej Policji jest 11 171 nieobsadzonych stanowisk.

Procentowo najwięcej wakatów nadal znajduje się w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości, gdzie nieobsadzonych jest 42,23 proc. stanowisk. 26,06 proc. wakatów jest w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji; 24,16 proc. w KSP, a 17,78 proc. w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji. 14 proc. to wakaty w Akademii Policji w Szczytnie, a 14,87 proc. w CBŚP.

Zdaniem KGP wpływ na spadek liczby wakatów mają zarówno niedawno wprowadzone - jak i planowane zmiany. "To, co zostało wdrożone działa i pokazuje kierunek zmian" - powiedziała PAP insp. Katarzyna Nowak z KGP. Jak zaznaczyła, chodzi m.in. o ułatwienia dla klas i oddziałów mundurowych, zrównanie pierwszej pensji z uposażeniami żołnierzy oraz poprawę wizerunku policji. Działają też planowane zmiany dotyczące m.in. wprowadzenia dodatku metropolitalnego.

"Wielu policjantów, którzy odeszli w ostatnich latach - ze względu na wydłużenie możliwości powrotu do 5 lat - łatwiej będzie mogło powrócić do służby" - zaznaczyła Nowak. Zwróciła też uwagę na wprowadzenie systemu kontraktowego, który umożliwia pracę na kontraktach zamiast na umowę o pracę.

Do kwestii wakatów odniósł się we wtorek w RMF FM wiceszef MSWiA Czesław Mroczek, który zapewnił, że na koniec tego roku w policji będzie ok. 11,5 tys. wakatów. Mroczek zaznaczył, że w tym roku rozpoczyna się proces odbudowy liczebności policji, co oznacza, że więcej policjantów zostanie przyjętych do służby niż z niej odejdzie.

Pytany o to - ilu policjantów odejdzie powiedział, że będzie to niecałe 6 tys.

Mroczek podkreślił, że proces odbudowy liczebności policji jest bardzo trudny, ze względu na bardzo ograniczone możliwości szkolenia policjantów. "W tym roku zgłosiło się z chęcią do wstąpienia do policji blisko 20 tys. osób, przyjmiemy 6 tys." - powiedział. Zwrócił uwagę, że część osób nie przechodzi testów sprawnościowych i testów psychologicznych.

Resort, aby skutecznie walczyć z wakatami przygotował ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej. Ustawa, która 21 października została opublikowana w Dzienniku Ustaw wprowadziła odrębne postępowania kwalifikacyjne i pierwszeństwo w przyjęciu do służby dla absolwentów klas o profilu mundurowym oraz ułatwienia w przyjmowaniu do służby byłych funkcjonariuszy Policji i SG.

Regulacja wzmacnia również tzw. służbę kontraktową w policji i wprowadza taką służbę w SG. (PAP)

mchom/ jpn/ know/