Spadła liczby wydawanych wiz do Polski. Jaki jest powód?

2024-06-24 04:40 aktualizacja: 2024-06-24, 12:08
Kontrola graniczna na lotnisku. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Kontrola graniczna na lotnisku. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
W tym roku z 284 do 98 tys. spadła liczba wszelkiego rodzaju pozwoleń na wjazd do Polski. Wzrosną także opłaty za wydanie wizy krajowej - informuje "Rzeczpospolita".

"Rząd Donalda Tuska przykręcił kurek z wydawaniem wiz cudzoziemcom - spadek sięga od 50 do nawet 90 proc. w zależności od rodzaju wizy" - informuje "Rz" na podstawie danych przygotowanych przez MSZ.

Od 1 stycznia do 14 czerwca Polska wystawiła 98 tys. wiz do pracy - gł. Białorusinom (ponad 32 tys.), Ukraińcom (ponad 47 tys.) i Gruzinom (3659). Rok wcześniej wystawiono ponad 284 tys. takich wiz.

Ograniczono wydawanie wiz humanitarnych, które przez ostatnie lata masowo dostawali Białorusini. W latach 2020-23 wydano ich ok.55 tys. "To rodzaj pozwolenia na pobyt ze względów humanitarnych, gdy powrót do kraju ojczystego wiązałby się m.in. z zagrożeniem życia" - podaje "Rz". W 2023 r. wydano 4539 wiz humanitarnych obywatelom Afganistanu, Azerbejdżanu, Iranu, Jemenu, Palestyny, Rosji, Syrii i Tadżykistanu. Wg. "Rz" w 2024 wydano jedynie 542 wiz humanitarnych.

"Nowe kierownictwo MSZ zawiesiło wydawanie specjalnych wiz PBH (Programu Poland Business Harbour), jakie rząd Mateusza Morawieckiego wprowadził dla informatyków ze Wschodu. Wydano ich łącznie 100 tys., w tym dla Rosjan i ich rodzin" - informuje dziennik.

Od 1 czerwca rosną opłaty za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy krajowej. Wynosi ona 135 euro.

"Rz" podkreśla, że ceny wiz z 80 do 90 euro podniosły także inne państwa Strefy Schengen. Według MSZ "wzrost opłat może pozwolić na wyeliminowanie z kolejki wizowej wnioskodawców, których cel przybycia do RP, jest inny niż deklarowany" Różnica w cenie wynika także z szerszego zakresu przywilejów związanych z posiadaniem wizy krajowej.

"W MSWiA trwają prace analityczne, które określą priorytety polskiej polityki migracyjnej, co będzie miało także wpływ na uszczelnienie systemu wydawania wiz" - podsumowuje "Rz". (PAP)

Autor: Maciej Replewicz

kgr/