Specjalna dieta tylko ze względów zdrowotnych. Powstanie wykaz dla placówek?

2024-07-18 08:07 aktualizacja: 2024-07-18, 11:54
Przedszkolaki podczas posiłku Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
Przedszkolaki podczas posiłku Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
Powinien powstać wykaz diet, do których żłobki, przedszkola i szkoły mają dostosować posiłki. Związek Powiatów Polskich ostrzega, że w przeciwnym razie rodzice będą wymuszać na placówkach zapewnianie różnego rodzaju pożywienia nie ze względów zdrowotnych, a z powodu własnych przekonań – poinformował "Dziennik Gazeta Prawna".

Przytoczone przez "DGP" stanowisko ZPP pochodzi z opinii do poselskiego projektu nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3 oraz ustawy – Prawo oświatowe. Celem proponowanej nowelizacji jest poprawa komfortu i bezpieczeństwa zdrowotnego dzieci, które z powodów medycznych mają specjalne wymagania dotyczące diety.

"DGP" przypomina, że zgodnie z projektem posłów Polski 2050 posiłki w żłobkach, przedszkolach i szkołach mają uwzględniać potrzeby żywieniowe wszystkich dzieci.

"Cel ten uważamy za słuszny i uzasadniony, bowiem możliwość wspólnego spożywania posiłków jest ważnym elementem przynależności do grupy społecznej. Zwracamy jednak uwagę, że żłobki, kluby dziecięce, przedszkola i szkoły powinny zapewnić specjalny posiłek zgodnie ze szczególnymi wymaganiami zdrowotnymi tylko w sytuacji, gdy dziecko ma np. alergie pokarmowe czy potwierdzone choroby wymagające diety" – powiedział "DGP" Andrzej Płonka, prezes zarządu ZPP.

Wyjaśnił, że specjalna dieta powinna być dostatecznie uzasadniona we wskazaniach medycznych dotyczących zdrowia dziecka. "W przeciwnym razie istnieje obawa, że przy proponowanych zapisach projektowanej ustawy rodzice będą próbowali naciągać przepisy i wymuszać na placówkach zapewnianie różnego rodzaju pożywienia, wcale nie ze względów zdrowotnych, ale z powodu własnych przekonań światopoglądowych czy żywieniowych" - zaznaczono w tekście.

Dlatego ZPP zaproponowało, by rozporządzeniem wykonawczym do zmienianej ustawy wprowadzić wykaz chorób oraz najczęstszych rodzajów diet, jakie należy w nich stosować.

"W szczególności do wykazu powinny zostać wprowadzone następujące rodzaje diet: bezglutenowa, bez laktozy, bezjajeczna, dieta cukrzycowa, lekkostrawna czy wysokobiałkowa ze wskazaniem jednostek chorobowych, w których uzasadnione jest ich stosowanie" – wyliczono. (PAP)

kno/