O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Spotkanie "koalicji chętnych" w Turcji. Trwają rozmowy w sprawie bezpieczeństwa na Morzu Czarnym

W Turcji odbywa się spotkanie "koalicji chętnych" w sprawie bezpieczeństwa na Morzu Czarnym z udziałem przedstawicieli Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Francji i Turcji - przekazał we wtorek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Markiem Ruttem w Odessie.

 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/	Viktor Kovalchuk
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/ Viktor Kovalchuk

Więcej

 Sekretarz generalny NATO Mark Rutte. Fot. PAP/Alena Solomonova

Ważna deklaracja szefa NATO ws. wojny na Ukrainie

"W Turcji odbywa się spotkanie wojskowe w sprawie bezpieczeństwa na Morzu Czarnym. Dotyczy przede wszystkim +koalicji chętnych+. Omawiane są odpowiednie kroki. Odbyło się już wiele takich spotkań, na których omawiano różne formaty 'koalicji chętnych' i zdolnych do zapewnienia bezpieczeństwa na Morzu Czarnym. W ciągu tych dwóch dni jest to omawiane na platformie naszych tureckich kolegów, którzy zaprosili (nas)" - powiedział Zełenski.

"Tam (na spotkaniu) będą przedstawiciele Europy, tak jak to było na szczycie w Paryżu. Jest to Wielka Brytania, Francja, koniecznie - Ukraina i kraj gospodarz - Turcja. Będą rozmawiać o kwestiach bezpieczeństwa na Morzu Czarnym" - dodał prezydent.

Zełenski i Rutte omówili na spotkaniu w Odessie bezpieczeństwo Ukrainy, kwestie regionu euroatlantyckiego oraz stosunki z partnerami w Europie i USA. Prezydent Ukrainy wyraził wdzięczność za niezachwiane wsparcie dla jego kraju od pierwszych dni rosyjskiej agresji na pełną skalę, kiedy to Rutte był jeszcze premierem Holandii.

"Absolutnie wszyscy widzą, jak pilne jest zapotrzebowanie Ukrainy na systemy obrony powietrznej i pociski rakietowe"

"Absolutnie wszyscy widzą, jak pilne jest zapotrzebowanie Ukrainy na systemy obrony powietrznej i pociski rakietowe. Dużo dziś o tym rozmawialiśmy. Wszyscy widzą, jak ważne jest utrzymanie presji na Rosję w związku z tą wojną i zmuszenie Rosji do gotowości do poczynienia rzeczywistych postępów na drodze dyplomacji" - powiedział Zełenski.

Podczas spotkania omówiono różne formaty współpracy między Ukrainą a państwami NATO. Zełenski i Rutte poświęcili znaczną część rozmowy relacjom ze Stanami Zjednoczonymi i wysiłkom administracji amerykańskiej w negocjacjach z Rosją.

"Od 35 dni Putin ignoruje amerykańską propozycję całkowitego zawieszenia broni. Ostatnie rosyjskie ataki na Krzywy Róg, Sumy i inne miasta pokazują, że Rosjanie są nie tylko zdeterminowani, aby kontynuować wojnę, ale także wywierają presję na Zachód, zamiast odczuwać siłę presji na sobie" - oświadczył prezydent.

Podkreślił również, że Ukraina oczekuje, że wszystkie umowy z partnerami w Europie i Ameryce dotyczące obrony powietrznej zostaną wdrożone.

Więcej

Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/	SPUTNIK POOL

Rosja przedstawiła warunki zawarcia układu pokojowego z Ukrainą

"Ważne jest również, abyśmy wszyscy kontynuowali współpracę w ramach koalicji tych, którzy chcą i są w stanie zapewnić bezpieczeństwo. Wielka Brytania, Francja i inne kraje NATO już aktywnie przygotowują podstawy dla kontyngentu bezpieczeństwa w Ukrainie" - zauważył Zełenski.

Rutte potępił rosyjskie ataki na ukraińskie miasta

Rutte potępił rosyjskie ataki na ukraińskie miasta, w tym wystrzelenie dwóch rakiet balistycznych na Sumy w Niedzielę Palmową.

"Jestem tu dzisiaj, ponieważ wierzę, że obywatele Ukrainy zasługują na prawdziwy pokój, prawdziwe bezpieczeństwo i ochronę w swoim kraju, w swoich domach. Moje serce jest z narodem ukraińskim. Z tymi, którzy stracili bliskich w ostatnich atakach i przez lata. Z tymi, którzy zostali ranni, stracili swoje domy lub ich marzenia zostały zniszczone przez tę niesprawiedliwą i bezprawną wojnę" - powiedział sekretarz generalny NATO.

Zapewnił również, że Sojusz będzie stał po stronie Ukrainy. Według Ruttego, w pierwszych trzech miesiącach tego roku państwa członkowskie NATO zadeklarowały ponad 20 mld euro pomocy na cele bezpieczeństwa dla Ukrainy do 2025 roku.

Z Kijowa Iryna Hirnyk (PAP)

ira/ mal/gn/

Zobacz także

  • Wołodymyr Zełenski i Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/STRINGER/SERGEI SAVOSTYANOV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL
    Specjalnie dla PAP

    Jak wyglądały losy Krymu? Historia, aneksja i prawo do półwyspu

  • Szef MSZ Radosław Sikorski. Fot.PAP/Leszek Szymański

    Sikorski o relacjach z USA: prezydent nieuważnie słuchał

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/STRINGER

    Zełenski: Rosjanie próbowali wykorzystać naloty jako osłonę dla ataków lądowych

  • Ambasada USA w Kijowie Fot. SERGEY DOLZHENKO/PAP/EPA

    Departament stanu USA: odejście od rozmów ws. Ukrainy nie oznaczałoby porzucenia tej kwestii

Serwisy ogólnodostępne PAP