Agencje zwracają uwagę, że spotkanie może mieć związek z potencjalną wizytą rosyjskiego dyktatora Władimira Putina w Pekinie, która według Reutersa miałaby odbyć się w maju. We wtorek Kreml potwierdził, że wizytę Ławrowa w Pekinie można uznać za przygotowanie do kontaktów na wysokim szczeblu, choć nie określono terminu.
Na początku pierwszego od sześciu lat spotkania z Ławrowem Xi zwrócił uwagę, że w tym roku oba państwa obchodzą 75. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych.
"W tym czasie nasze kraje wkroczyły na nową ścieżkę pokojowego współistnienia i wzajemnie korzystnej współpracy między dwoma głównymi sąsiednimi mocarstwami, co nie tylko przyniosło wymierne korzyści obu krajom i ich narodom, ale także odegrało konstruktywną rolę w zapewnieniu międzynarodowej sprawiedliwości" – powiedział Xi, cytowany przez rosyjskie media.
Ławrow wyraził przekonanie, że rocznica zostanie "uczczona z godnością" i "będziemy gotowi do realizacji nowych zadań strategicznych postawionych przez naszych przywódców", dodając, że "dzięki głowom państw stosunki wszechstronnego partnerstwa i strategicznej współpracy między Moskwą a Pekinem osiągnęły bezprecedensowy poziom".
Ławrow przebywa z dwudniową wizytą w Chinach od poniedziałku. We wtorek spotkał się z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wangiem Yi, który podkreślił, że Pekin popiera organizację międzynarodowej konferencji dotyczącej Ukrainy, w której udział mieliby wziąć zarówno Ukraina, jak i Rosja, aby "omówić wszystkie opcje pokojowe na równych zasadach".
Ławrow powiedział wcześniej, że Putin i Xi planują spotkać się na marginesie szczytu BRICS w czerwcu w Kazaniu oraz na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy w październiku w stolicy Kazachstanu, Astanie.
Pekin i Moskwa zintensyfikowały współpracę gospodarczą i wojskową w ostatnich latach, a ich "strategiczne partnerstwo" wzmocniło się od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę pod koniec lutego 2022 r. Komunistyczne władze Chin nie potępiły Moskwy za rozpętanie najkrwawszego konfliktu zbrojnego w Europie od czasu II wojny światowej i sprzeciwiały się nakładanym na Moskwę sankcjom. (PAP)
sma/