O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Spotkanie premiera z przewodniczącym RE. "Negocjacje pokojowe wymagają obecności Europy"

Premier Donald Tusk podkreślił po spotkaniu z szefem Rady Europejskiej Antonio Costą, że negocjacje nt. zakończenia wojny na Ukrainie wymagają obecności Europy. Costa zapowiedział, że podczas nadzwyczajnego posiedzenia RE będzie mowa o tym, jak wzmocnić pozycję Ukrainy przy negocjacjach pokojowych.


Premier Tusk i przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa. Fot. KPRM
Premier Tusk i przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa. Fot. KPRM

Premier relacjonował, że jego rozmowa z Costą dotyczyła m.in. poniedziałkowej wizyty przywódców krajów zachodnich i Komisji Europejskiej w Kijowie, w trzecią rocznicę rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Zapowiedział, że podczas zwołanego na 6 marca nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej będzie mowa o pomocy dla Ukrainy i wzmocnieniu europejskiego bezpieczeństwa. "Nie mam żadnych wątpliwości, że wzmocnienie jedności europejskiej wokół spraw ukraińskich i wobec Rosji wydaje się absolutnie potrzebą chwili. Mamy pełną świadomość, że potencjalnie zbliżające się negocjacje wymagają obecności Europy. Oczekuje tego także Ukraina, ale oczywiście w tej chwili jest wiele znaków zapytania" - zaznaczył Tusk.

Jak dodał, "niezależnie od trudności, Europa jest zainteresowana, by wzmocnić współpracę ze Stanami Zjednoczonymi". "Temu służą nasze rozmowy" - zaznaczył szef rządu. Wspomniał, że Komisja Europejska przygotowuje pakiet dotyczący obronności, którego szczegóły zostaną podane 6 marca. Przekazał, że w niedzielę w Londynie grupa liderów europejskich będzie rozmawiać o wspólnych sprawach dotyczących obronności.

Sprawa wydatków na obronność w Europie

Premier wyraził nadzieję, że większa mobilizacja Europy ws. finansowania obronności i bezpieczeństwa stanie się faktem. Podkreślił też, że z polskiego punktu widzenia ważne jest uznanie obrony wschodniej granicy jako wspólnego europejskiego zadania. Podziękował za poparcie Costy w tej sprawie. Powtórzył, że Polska będzie zabiegać o finasowanie Tarczy Wschód ze środków europejskich.

Według Tuska głosowanie w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ pokazało, że „Europa jest, z jednym wyjątkiem zjednoczona, jeśli chodzi o Ukrainę”. Nawiązał w ten sposób do przyjętej w poniedziałek ukraińskiej rezolucji, potępiającej rosyjską agresję. Węgry zagłosowały przeciwko niej.

Premier przypomniał, również, że w poniedziałek Unia Europejska przyjęła kolejny pakiet sankcji wobec Rosji. „Nie tylko słowa, ale także twarde decyzje wskazują, że Unia Europejska będzie dalej wspierała Ukrainę” – zaznaczył Tusk.

Przewodniczący RE zabiera głos

Antonio Costa wskazał, że Komisja Europejska wychodzi z pakietem propozycji mających na celu wzmocnienie zdolności obronnych Europy i temu będzie poświęcone nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej.

Więcej

Posiedzenie rządu. Fot. PAP/Rafał Guz

Czy Polacy są zadowoleni z działań rządu? Sondaż

Szef Rady Europejskiej podkreślił, że Rosja stanowi zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale dla całego bezpieczeństwa europejskiego, w szczególności na wschodnich flankach UE. "Dlatego budujemy Europę, która ma się bronić, a to obejmuje nasze priorytety, a one są jasne - bronić naszej wschodniej granicy" - zaznaczył.

Costa przekazał, że podczas nadzwyczajnego szczytu RE 6 marca unijni przywódcy będą też rozmawiać o tym, jak zwiększyć swoje wsparcie, by wzmocnić pozycję Ukrainy w czasie wojny i w przyszłych negocjacjach pokojowych. "Wspieraliśmy Ukrainę w czasie wojny i będziemy wsparcie kontynuować: teraz w czasie wojny, w przyszłych negocjacjach pokojowych, potem w utrzymaniu pokoju, odbudowie kraju i akcesji do UE" - zapewnił.

W Brukseli 6 marca odbędzie się specjalny szczyt unijny w sprawie wojny na Ukrainie i bezpieczeństwa Europy. W ramach konsultacji przed szczytem Costa spotyka się z unijnymi przywódcami. Na środę zwołał wideokonferencję przywódców państw UE, na której prezydent Francji Emmanuel Macron złoży sprawozdanie ze swej wizyty w Waszyngtonie i rozmów z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Po poniedziałkowym spotkaniu w Białym Domu Macron powiedział, że kilka krajów europejskich i spoza Europy jest gotowych wysłać siły pokojowe na Ukrainę w przypadku osiągnięcia porozumienia między Kijowem a Moskwą.

Według francuskiego prezydenta "Europa jest świadoma, że musi robić więcej" w sprawie swojego bezpieczeństwa. Jego zdaniem amerykańsko-ukraińska umowa w kwestii złóż minerałów, której podpisania domaga się Waszyngton, zapewni Kijowowi solidne gwarancje bezpieczeństwa.

Trump powiedział po spotkaniu, że Europa musi odegrać główną rolę w zapewnieniu długotrwałego bezpieczeństwa Ukrainie. Prezydent Stanów Zjednoczonych podkreślił, że najważniejsze jest wynegocjowania zawieszenia broni „tak szybko, jak to możliwe”, a ostatecznie osiągnięcie „trwałego pokoju”.(PAP)

kmz/ par/ pap/

 

Zobacz także

  • Rafał Trzaskowski podczas spotkania z wyborcami w Szamotułach Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Trzaskowski podaje nową datę marszu zapowiadanego przez premiera

  • Donald Tusk. Fot. PAP/Marcin Obara

    "Macie tu tylko przyjaciół". Premier Tusk zwrócił się do Trumpa w sprawie ceł

  • Sprzęt wojskowy. Fot. PAP/Marcin Obara

    Umowa z USA na wsparcie dla polskich systemów Patriot

  • Lewica (zdjęcie ilustracyjne). Fot.  PAP/ Albert Zawada

    Lewica nie weźmie udziału w majowym marszu patriotów

Serwisy ogólnodostępne PAP