Jak podała Kwatera Główna NATO, wysocy rangą ukraińscy urzędnicy wojskowi poinformowali Radę za pośrednictwem łącza wideo o sytuacji.
Rosyjski atak, którego celem było miasto Dniepr, jest postrzegany przez sojuszników jako kolejna próba sterroryzowania ludności cywilnej i zastraszenia krajów pomagających Ukrainie.
Jak wcześniej zauważyła rzeczniczka NATO, Farah Dakhlallah, wykorzystanie pocisku "nie zmieni przebiegu konfliktu ani nie odstraszy sojuszników NATO od wspierania Ukrainy”.
Rada NATO-Ukraina stanowi forum konsultacji między członkami Sojuszu a Ukrainą w sprawie agresji Rosji oraz w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa i będących przedmiotem wspólnego zainteresowania. Spotkaniu przewodniczył pełniący obowiązki zastępcy sekretarza generalnego NATO Boris Ruge.
Następne konsultacje Rady NATO-Ukraina mają się odbyć podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO, które zaplanowano w dniach 3-4 grudnia.
W czwartek wicerzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh potwierdziła, że Rosja zaatakowała Ukrainę eksperymentalnym pociskiem balistycznym średniego zasięgu (IRBM). Jest to rakieta oparta na konstrukcji pocisku balistycznego o zasięgu międzykontynentalnym (ICBM) RS-26 Rubież - dodała Singh.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że minister obrony Rustem Umierow rozpoczął rozmowy z krajami partnerskimi w sprawie dostarczenia nowych systemów obrony powietrznej po ataku Rosji na Dniepr.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
luo/ fit/ ep/