O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Stan zagrożenia w kraju ołomunieckim w Czechach po katastrofie pociągu z trującym benzenem

Władze kraju (województwa) ołomunieckiego na wschodzie Czech ogłosiły w regionie w związku z katastrofą kolejową, na skutek której doszło do wycieku trującego benzenu, który zaczął przesiąkać przez glebę do wód gruntowych. Rząd Czech mówi o największym tego typu skażeniu na świecie.

Fot. X/Hasičský záchranný sbor ČR (Straż Pożarna Republiki Czeskiej)
Fot. X/Hasičský záchranný sbor ČR (Straż Pożarna Republiki Czeskiej)

Do katastrofy kolejowej doszło 28 lutego, gdy w miejscowości Hustopecze nad Beczwą wykoleił się pociąg z wagonami-cysternami, przewożącymi ponad 1000 ton benzenu. Według wstępnych ustaleń skład z nadmierną prędkością wjechał na zwrotnicę. Wybuchł pożar, ogniem zajęła się większość z 17 wagonów, a około 350 ton trującej substancji dostało się do wód podziemnych.

Decyzją wojewody ołomunieckiego Ladislava Oklesztieka stan zagrożenia, pierwszy w skali zarządzania kryzysowego, obowiązuje od południa w piątek i potrwa miesiąc. Ma pozwolić na szybszą rekultywację skażonych gruntów i wody, a przede wszystkim na niedopuszczenie do skażenia wód rzeki Beczwy.

Na terenie osady domków rekreacyjnych położonych w pobliżu miejsca katastrofy stwierdzono skażenie w jednej ze studni.

Wkrótce po ogłoszeniu stanu zagrożenia miejscowy związek rybacki poinformował na swojej stronie internetowej, że groźny poziom stężenia benzenu stwierdzono w zbiorniku retencyjnym w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca katastrofy. Rybacy stwierdzili obecność benzenu nie tylko przy powierzchni wody, ale także przy dnie jeziora.

Jak przekazał w piątek przedstawiciel stowarzyszenia Stanislav Pernicky, dotychczas nie zaobserwowano masowego śnięcia ryb, zaapelował jednak o przyspieszenie działań zapobiegawczych.

Więcej

Fot. X/Hasičský záchranný sbor ČR (Straż Pożarna Republiki Czeskiej)

Katastrofa w Czechach. Płonie pociąg towarowy z benzolem

Między miejscem katastrofy a zbiornikiem strażacy oraz wynajęte przez władze samorządowe firmy budują metalową zaporę sięgającą siedem metrów w głąb gruntu. Ma ona zatrzymać wyciek trującej substancji do jeziora i wód gruntowych.

Ministerstwo środowiska chciało, by stan zagrożenia został wprowadzony wcześniej, ale wojewoda ołomuniecki odmawiał, domagając się od rządu gwarancji pokrycia kosztów operacji. Otrzymał ją w czwartek wieczorem. Oklesztiek oszacował, że szkody spowodowane wykolejeniem i pożarem wyniosą około 1 miliarda koron (ok. 170 mln zł).

Benzen to rakotwórcza, toksyczna substancja stosowana do produkcji m.in. tworzyw sztucznych, barwników, detergentów, pestycydów, a dawniej wykorzystywana jako rozpuszczalnik oraz składnik paliw silnikowych.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ akl/ ep/

Zobacz także

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Pisał do więźniów listy miłosne na papierze z narkotykami

  • Fot. PAP/ Michał Zieliński (zdjęcie ilustracyjne)

    Czechy. Wprowadzono zakaz transportu zwierząt podatnych na zakażenie pryszczycą z Węgier i Słowacji

  • Fot. X/Hasičský záchranný sbor ČR (Straż Pożarna Republiki Czeskiej)

    Katastrofa w Czechach. Płonie pociąg towarowy z benzolem

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

    Atak nożownika w Czechach. Dwie osoby nie żyją

Serwisy ogólnodostępne PAP