Stanisław Żaryn: zabezpieczenie granicy na Bugu nie powinno w żaden sposób ingerować ruch turystyczny

2023-09-20 10:30 aktualizacja: 2023-09-20, 10:58
Granica polsko-białoruska. Fot. PAP/Michał Zieliński
Granica polsko-białoruska. Fot. PAP/Michał Zieliński
Zabezpieczenie elektroniczne granicy polsko-białoruskiej na rzece Bug nie powinno w żaden sposób ingerować w ruch turystyczny - ocenił w środę w rozmowie z PAP sekretarz stanu w kancelarii premiera Stanisław Żaryn.

"W związku z oceną możliwości technicznych rząd zdecydował się na inną formę ochrony tego odcinka granicy na wschodzie, który przypada na rzekę Bug. Tam będzie budowana nowoczesna zapora elektroniczna" - powiedział PAP zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.

"Mowa o kamerach, o czujnikach ruchu, o tych wszystkich systemach, które pozwalają nam dobrze monitorować i wychwytywać zagrożenia na naszej granicy" - wyjaśnił minister w KPRM.

"Mam nadzieję, że ten system w jak najmniejszym stopniu będzie wpływał na normalne życie mieszkańców i ruch turystyczny" - zadeklarował w rozmowie z PAP Żaryn.

"To nasze działanie na granicy na Bugu nie powinno ingerować w żaden sposób w ten ruch turystyczny" - podkreślił.

Sekretarz stanu w kancelarii premiera zaznaczył, że musimy mieć jednak świadomość, iż "również tutaj działania naszych wrogów i przeciwników prowadzone są w cyniczny i brutalny sposób".

"Musimy mieć adekwatne narzędzia, żeby odpowiadać na tę agresję hybrydową, z którą się mierzymy. Zawsze naszą rolą była obrona Polski i Polaków, a nie utrudnianie życia komukolwiek" - stwierdził.

W sobotę szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował w Terespolu o pierwszych krokach przy budowie bariery elektronicznej na polsko-białoruskiej granicy na Bugu w województwie lubelskim - w piątek straż graniczna ogłosiła przetarg na jej budowę i czeka na oferty do najbliższego piątku.

Zapewnił, że są pieniądze na tę inwestycję, a przetarg zostanie rozstrzygnięty w połowie listopada, by wykonawca jeszcze w tym roku mógł rozpocząć prace.

Zapora elektroniczna ma liczyć 172 kilometry i wykorzystywać po 200 km kabli transmisyjnych i zasilających, ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych, 1,8 tys. słupów kamerowych oraz czujniki ruchu, a także 10 kontenerów technicznych. Centrum nadzoru ma znajdować się w Chełmie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG.

Bariera elektroniczna ma być zintegrowana z istniejącymi na tym odcinku siedmioma wieżami obserwacyjnymi wyposażonymi w dalekosiężne systemy optoelektroniczne.

Zastosowane mają być różne rozwiązania techniczne - boje sygnalizacyjne, radary krótkiego zasięgu, czy systemy perymetryczne.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

jc/