Straż Graniczna: nie ma zgody, aby strona niemiecka prowadziła kontrole graniczne po stronie polskiej

2023-11-08 14:33 aktualizacja: 2023-11-08, 19:08
Funkcjonariusze Straży Granicznej Fot. PAP/Marcin Bielecki
Funkcjonariusze Straży Granicznej Fot. PAP/Marcin Bielecki
Nie ma zgody, aby strona niemiecka prowadziła kontrole graniczne na wjazd do Niemiec po stronie polskiej. Nie ma możliwości prawnych aby kontrole graniczne prowadziła strona niemiecka po stronie polskiej, poza terenem przejść granicznych – czyli w praktyce w jakiejś większej bądź mniejszej odległości od granicy - powiedziała PAP rzeczniczka SG porucznik Anna Michalska.

Podkreśliła, że jednocześnie współpraca obu służb granicznych polskich i niemieckich odbywa się na bieżąco. Poprzez wymianę informacji, czy poprzez wspólne działania w terenie takie jak patrole czy pościgi transgraniczne, również w ramach trzech działających placówek polsko-niemieckich (jedna po stronie polskiej w Świecku, dwie po niemieckiej - Pomellen i Ludwigsdorf).

Przypomniała, że na odcinku granicy z Niemcami strona polska nie przywróciła tymczasowych kontroli granicznych.

"Kontrole takie przywróciła strona niemiecka, stad funkcjonariusze SG nie prowadza na tym odcinku kontroli granicznych, jedynie kontrole drogowe, kontrole legalności pobytu itp." - wyjaśniła.

Niemiecka policja federalna od połowy października prowadzi kontrole graniczne m.in. w związku z presją migracyjną. Kontrole prowadzone są bezpośrednio na byłych przejściach granicznych, lecz na swoim terytorium, niekiedy kilka kilometrów od granicy z Polską, powodują wielokilometrowe korki po obu stronach granicy.

Zdaniem premiera Brandenburgii Dietmara Woidke lepszą opcją byłoby, gdyby takie kontrole były przeprowadzane przez niemieckie służby na polskim terytorium.

"Takie rozwiązanie nie było przedmiotem żadnych rozmów i ustaleń ze stroną niemiecką. Ponadto z wielu względów, także tych prawnych, jest ono całkowicie wykluczone" - odpowiada mu zapytany o ten pomysł wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. Jego zdaniem kontrole graniczne zawsze powodują spowolnienie ruchu, a potencjalne prowadzenie ich na polskim terytorium jedynie odsunęłoby kolejki od przejść granicznych, a nie je likwidowało.(PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mar/