O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Strażnik SS z niemieckiego obozu w Sachsenhausen po latach usłyszał zarzuty. "Wspierał okrutne i perfidne zabijanie tysięcy więźniów"

Prokuratura w Giessen (Hesja) postawiła zarzuty byłemu strażnikowi SS z niemieckiego obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. Niemiec jest oskarżony o pomocnictwo w morderstwie w ponad 3300 przypadkach między lipcem 1943 a lutym 1945. Reporterzy brytyjskiej gazety "Sun" namierzyli niemieckiego zbrodniarza: nazywa się Gregor Formanek - pisze we wtorek portal dziennika "Bild". Wśród więźniów KL Sachsenhausen najliczniejsi byli Polacy.

Brama do obozu w Sachsenhausen. Zdj. ilustracyjne. fot. PAP/DPA/Patrick Pleul
Brama do obozu w Sachsenhausen. Zdj. ilustracyjne. fot. PAP/DPA/Patrick Pleul

Formanek nie chce rozmawiać z dziennikarzami. "Chodzi podpierając się laską, towarzyszy mu żona". Kilka dni temu skończył 99 lat - pisze "Bild".

Kilka tygodni temu prokuratura w Giessen (Hesja) postawiła mężczyźnie z okręgu Main-Kinzig zarzut udziału w brutalnych zbrodniach. Jest oskarżony "o pomocnictwo w morderstwie w ponad 3300 przypadkach między lipcem 1943 a lutym 1945" – powiedział rzecznik prokuratury Thomas Hauburger.

W obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen (Brandenburgia) Formanek jako członek straży SS "wspierał okrutne i perfidne zabijanie tysięcy więźniów".

"Sąd Okręgowy w Hanau (Hesja) musi teraz zdecydować, czy uznać zarzuty przeciwko Formankowi". Zgodnie z opinią biegłego uważa się, że ma on ograniczoną zdolność do stawania przed sądem. "Prawdopodobnie byłby on ostatnim strażnikiem z Sachsenhausen, który musiałby odpowiedzieć za swoje czyny" - czytamy. "Obecnie tylko dwóch starszych strażników obozów koncentracyjnych (kobieta i mężczyzna) oraz dwóch strażników obozów jenieckich jest nadal przedmiotem śledztwa. Niedawno zmarł były strażnik SS z Hamburga" - przypomina "Bild".

W 1947 r. radziecki sąd wojskowy skazał Formanka na 25 lat więzienia, z czego 10 lat spędził w Budziszynie. W niektórych dokumentach powodem są "zbrodnie przeciw ludzkości", a w innych "szpiegostwo" - czytamy.

Według danych Miejsca Pamięci Sachsenhausen w latach 1936-1945 w tym niemieckim obozie koncentracyjnym więziono ponad 200 000 osób. Dziesiątki tysięcy więźniów zginęły z powodu głodu, chorób, pracy przymusowej, eksperymentów medycznych i maltretowania lub stało się ofiarami systematycznej eksterminacji dokonywanej przez Niemców. Wśród więźniów KL Sachsenhausen najliczniejsi byli Polacy. W tej grupie znalazło się 170 krakowskich uczonych, pojmanych przez Niemców 6 listopada 1939 r. w akcji przeciwko profesorom uniwersyteckim (Sonderaktion Krakau). Po aresztowaniu w 1943 r. i przesłuchaniach w Berlinie, Niemcy umieścili w KL Sachsenhausen gen. Stefana Roweckiego „Grota”, komendanta głównego Armii Krajowej.

Z Berlina Berenika Lemańczyk(PAP)

kgr/

Zobacz także

  • Donald Trump  i Vladimir Putin. Fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICHGAVRIIL/GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

    Mija 80 lat od konferencji jałtańskiej. "Wydaje się, że mocarstwa znów dzielą świat"

  • Olsztyn 1945. Fot. Narodowe Archwium Cyfrowe/Domena publiczna

    Makabryczne dni w historii Olsztyna. Mordy, gwałty i rabunki

  • Odbudowa stolicy ze zniszczeń wojennych. Fot. PAP/CAF

    Warszawa była zniszczona w ponad 80 proc. Dokładnie 80 lat temu podjęto decyzję o odbudowie stolicy [WIDEO]

  •  Uroczystości na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym w Bredzie. Fot. PAP/Albert Zawada

    Lech Parell: wyzwolenie Bredy podkreśla głębokie związki Polaków i Holendrów

Serwisy ogólnodostępne PAP