O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Strefa Gazy. Odnaleziono ciała ratowników medycznych po ostrzelaniu karetek pogotowia

Palestyński czerwony Półksiężyc poinformował w niedzielę, że odnaleziono ciała 14 medyków zabitych tydzień temu w wyniku ostrzelania karetek pogotowia przez wojska izraelskie na południu Strefy Gazy. Władze medyczne przekazały, że w niedzielę w atakach Izraela zginęły co najmniej 24 osoby.

Strefa Gazy, fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Strefa Gazy, fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Izrael ostrzelał karetki pogotowia w niedzielę 23 marca podczas ofensywy na obóz dla uchodźców Tel al-Sultan w pobliżu położonego na południu miasta Rafah.

Wśród ofiar było ośmiu pracowników Czerwonego Półksiężyca, pięciu ratowników obrony cywilnej i jeden pracownik ONZ.

Wojsko izraelskie przyznało w sobotę, że zaatakowało tydzień temu karetki pogotowia i wozy strażackie, mylnie oceniając, że należały one do bojowników Hamasu. Dodano, że terroryści z Hamasu wielokrotnie wykorzystywali do swoich celów pojazdy służb ratunkowych.

W izraelskich atakach na Strefę Gazy zginęły w niedzielę co najmniej 24 osoby, w tym kilkoro dzieci - poinformowały władze medyczne cytowane przez agencję Reutera.

Izrael wznowił ataki na Strefę Gazy 18 marca, zaznaczając, że to reakcja na odrzucanie przez Hamas kolejnych propozycji przedłużenia zawartego w styczniu zawieszenia broni.

Izraelski rząd naciskał na przedłużenie wstępnej fazy zawieszenia broni w zamian za uwolnienie kolejnych zakładników i obietnicę wynegocjowania trwałego rozejmu w przyszłości. Hamas chciał, by zwolnienie porwanych wiązało się z wdrożeniem drugiego etapu i gwarancją zakończenia wojny, jak przewidywał pierwotny harmonogram.

Hamas poinformował w sobotę, że jest gotowy na przedstawiony przez Egipt kompromisowy plan rozejmu, Izrael zapoznał się z ofertą i przedstawił własną propozycję.

Według mediów Izrael żąda, by Hamas w zamian za 50 dni rozejmu wypuścił 10-11 zakładników, Hamas godzi się na uwolnienie 5 porwanych.

Wojna w Strefie Gazy wybuchła po ataku Hamasu na południowy Izrael 7 października 2023 r. Zabito w nim około 1200 osób, a 251 porwano. Izraelska armia uważa, że w niewoli pozostaje 24 zakładników i przetrzymywane są ciała 35 kolejnych. Od początku wojny w izraelskich atakach na Strefę Gazy zginęło ponad 50 tys. osób, z czego ok. 1 tys. od czasu wznowienia ataków przez Izrael. Strefa Gazy jest zrujnowana, panuje w niej kryzys humanitarny.

 

Jerzy Adamiak (PAP)

adj/ mal/ sma/

Zobacz także

  • Uzbrojeni bojownicy z Brygad Izz ad-Din al-Kassam Hamasu. Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

    Hamas opublikował nagranie wideo z jednym z żyjących zakładników

  • Flagi UE/Flaga Palestyny Fot. PAP/Radek Pietruszka/EPA/MOHAMMED BADRA

    W poniedziałek pierwszy w historii dialog polityczny UE-Palestyna

  • Samochód, w którym podróżowali zabici wolontariusze w Strefie Gazy. Fot. PAP/Abaca/Ali Jadallah / Anadolu/ABACAPRESS.COM

    Śmierć polskiego wolontariusza w Strefie Gazy w izraelskim ostrzale. Przedłużono śledztwo

  • Benjamin Netanjahu i Donald Trump w Białym Domu. Fot. PAP/EPA/YURI GRIPAS / POOL

    Netanjahu i Trump po rozmowie w Białym Domu. W tle cła, rozmowy z Iranem i porozumienie w Strefie Gazy

Serwisy ogólnodostępne PAP