Szaga - nowy czworonożny funkcjonariusz policji do wykrywania materiałów wybuchowych

2023-12-21 13:59 aktualizacja: 2023-12-21, 23:34
Szaga. Fot. KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim
Szaga. Fot. KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim
W Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim służbę rozpoczął nowy czworonożny funkcjonariusz. Wabi się Szaga, ma niecałe dwa lata i bardzo dużo energii, a także zapału do wykrywania zapachów materiałów wybuchowych.

Do tej pory w ostrowieckiej komendzie policji służbę pełniło 2 czworonożnych funkcjonariuszy. Wykorzystywane są one do zabezpieczania meczów, poszukiwań osób zaginionych, ujawniania sprawców przestępstw oraz ujawniania narkotyków.

Od niedawna szeregi ostrowieckiej policji zasilił trzeci pies. Jest to owczarek niemiecki krótkowłosy i wabi się Szaga.

„Razem ze swoim przewodnikiem pies ukończył już 4,5-miesięczne szkolenie w Zakładzie Kynologii w Sułkowicach. To właśnie tam Szaga doskonaliła swoją sprawność fizyczną, niezbędną do pokonywania przeszkód, ćwiczyła posłuszeństwo i opanowanie tak, aby zachować spokój w niebezpiecznych i stresujących sytuacjach oraz tworzyć zgrany duet ze swoim przewodnikiem” – powiedziała PAP podkom. Ewelina Wrzesień z Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Czworonożny funkcjonariusz jest specjalistą do przeszukiwania pomieszczeń pod kątem ujawniania materiałów wybuchowych i środków pirotechnicznych. Jest to jedyny taki pies w całym garnizonie świętokrzyskim.

Przewodnikiem Szagi jest st. sierż. Radosław Wojna z wydziału prewencji ostrowieckiej komendy legitymujący się blisko 6-letnim stażem służby. Jak twierdzi, Szaga jest zwierzakiem energicznym, młodym i chętnym do nauki.

„Psy służbowe pełnią w policji bardzo ważną rolę. Patrolują ulice, biorą udział w interwencjach i zabezpieczaniu imprez masowych, zatrzymują groźnych przestępców, szukają osób zaginionych. Mają umiejętności, których ludziom brakuje, a które potrzebne są w pracy policyjnej. Wyszukują zapachy materiałów wybuchowych, narkotyków i broni, potrafią też wyszukać zapach zwłok ludzkich na lądzie i w wodzie. Psy służbowe muszą być w gotowości każdego dnia, często pracując w ekstremalnych warunkach” – podkreśliła podkom. Wrzesień. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

jc/