"Kto chce zrozumieć Europę, musi czytać Twardocha". Pisarz odebrał Uznamską Nagrodę Literacką 2025
Szczepan Twardoch odebrał Uznamską Nagrodę Literacką 2025. Nagroda, przyznawana w ramach Uznamskich Dni Literatury, trafia do pisarek i pisarzy, którzy w wybitny sposób przyczynili się do rozwoju dialogu europejskiego.

Uznamska Nagroda Literacka, przyznawana od 2011 r., nawiązuje do bogatej tradycji literackiej związanej z twórczością Maksyma Gorkiego, Hansa-Wernera Richtera, Theodora Fontane'a i Thomasa Manna. Dotychczas nagrodę otrzymali m.in. Georgi Gospodinow, Joanna Bator, Jaroslav Rudiš, Olga Tokarczuk, Sofi Oksanen.
"Każdy, kto chce zrozumieć Europę, musi czytać Szczepana Twardocha..." – podkreślił przewodniczący jury Andreas Kossert. W składzie jury znaleźli się również Olga Tokarczuk i Manfred Osten.
Uroczystości towarzyszyło spotkanie autorskie ze Szczepanem Twardochem oraz odczyt fragmentów jego powieści "Pokora", a także najnowszej – "Null", która ukazała się w Polsce 26 lutego. Niemiecka premiera tej książki pod tytułem "Die Nulllinie" w przekładzie Olafa Kühla odbędzie się 15 kwietnia. Niemieckie tłumaczenie książki wydało Rowohlt Berlin.
Szczepan Twardoch jest autorem bestsellerowych powieści, takich jak "Morfina" (2012), "Drach" (2014), "Król" (2016), "Królestwo" (2018), a także "Pokora" (2020), "Chołod" (2022) i "Powiedzmy, że Piontek" (2024). W jego dorobku literackim znajdują się również "Wieczny Grunwald" (2010, wznowienie 2021), tom dzienników "Wieloryby i ćmy" (2015), zbiór opowiadań "Ballada o pewnej panience" (2017), wybór felietonów "Jak nie zostałem poetą" (2019) i "Wielkie Księstwo Groteski" (2021) oraz "Byk" (2022) - pierwszy utwór napisany przez Twardocha z myślą o scenie teatralnej.
Pisarz został uhonorowany wieloma nagrodami, m.in. Paszportem "Polityki", Nagrodą im. Kościelskich, Brücke Berlin-Preis, Śląskim Wawrzynem Literackim, Nagrodą Kulturalną Onetu O!Lśnienie, Nagrodą Nike Czytelników, Nagrodą im. Kazimierza Kutza i EBRD Literature Prize. Prawa do jego powieści zostały sprzedane do kilkunastu krajów. W 2020 r. w Stanach Zjednoczonych ukazał się "Król". Na podstawie tej powieści powstał serial Canal+ w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego.
Za działalność na rzecz ukraińskiego wojska w 2024 roku wyróżniony nagrodą Stand with Ukraine. (PAP)
akr/ dki/ know/