Szef BBN dla PAP: polscy obywatele ze Strefy Gazy zostali przepuszczeni przez granicę z Egiptem jako jedni z pierwszych

2023-11-12 10:46 aktualizacja: 2023-11-13, 08:12
Mamy potwierdzenie, że 18 polskich obywateli ewakuowano ze Strefy Gazy przez przejście graniczne w Rafah - przekazał Jacek Siewiera. Fot. BBN/Twitter
Mamy potwierdzenie, że 18 polskich obywateli ewakuowano ze Strefy Gazy przez przejście graniczne w Rafah - przekazał Jacek Siewiera. Fot. BBN/Twitter
Po kilkudniowym zamknięciu przejścia w Rafah polscy obywatele ze Strefy Gazy zostali przepuszczeni przez granicę z Egiptem jako jedni z pierwszych, co odczytujemy w kategoriach pozytywnego gestu i skuteczności polskich zabiegów - przekazał PAP szef BBN Jacek Siewiera. Dodał, że obecnie 18 Polaków, w tym osoby niepełnoletnie, które przekroczyły przejście w Rafah, znajdują się pod opieką służb konsularnych.

Szef BBN Jacek Siewiera poinformował w niedzielę, że pierwsi obywatele RP przebywający w Strefie Gazy przekroczyli przejście graniczne w Rafah i są po egipskiej stronie. "Proces się rozpoczął. Siły Powietrzne zgodnie z postanowieniem prezydenta są w gotowości do realizacji transportu" - napisał Siewiera.

Jak następnie przekazał PAP, "uruchomienie procesu ewakuacji to efekt współpracy i decyzji, jakie zapadały na poziomie pana prezydenta (Andrzeja Dudy - PAP) oraz strony rządowej, przede wszystkim Ministerstwa Spraw Zagranicznych".

"Od dłuższego czasu w kontakcie między naszymi instytucjami prowadzone były działania mające na celu zapewnienie opieki nad osobami przebywającymi w Strefie Gazy. Prezydent Andrzej Duda przed kilkoma dniami spotkał się też z rodziną Alexa Danzyga (jednego z polskich obywateli w Strefie Gazy - PAP), najprawdopodobniej przetrzymywanego przez terrorystów. Jesteśmy w różnych formatach zaangażowani w rozmowy dotyczące uwolnienia zakładników" - podkreślił minister.

"Intensywne działania dyplomatyczne prowadzone były przez ministra Zbigniewa Raua i wiceministra Pawła Jabłońskiego. Odbywały się także kuluarowe rozmowy z partnerami zagranicznymi, w tym ze stroną katarską, m.in. podczas wizyty na Malcie, z udziałem szefa Biura Polityki Międzynarodowej Mieszka Pawlaka" - wskazał Siewiera.

Siewiera: prawdopodobnie jeszcze dziś do Egiptu wylecą samoloty wojskowe po ewakuowanych Polaków

Siewiera przypomniał, że prezydenckim postanowieniem uruchomione zostały także wojskowe procedury związane z ewakuacją osób opuszczających Strefę Gazy.

"Obecnie mamy informację o 18 polskich obywatelach, w tym niepełnoletnich, którzy przekroczyli przejście w Rafah i są pod opieką służb konsularnych. Prawdopodobnie jeszcze dziś do Egiptu wylecą samoloty wojskowe z pomocą humanitarną na pokładzie, którymi zostaną ewakuowani Polacy. Nie spodziewamy się tu komplikacji. Resort obrony oraz wojsko mają doświadczenie w realizacji tego typu operacji oraz sprawdzone już procedury" - zapewnił.

Szef BBN nawiązał również do sobotniej wizyty w Izraelu jego i min. Kolarskiego. Jak podkreślił, odbyła się ona na polecenie prezydenta Dudy.

"Była poświęcona przede wszystkim tematom zwolnienia zakładników oraz opuszczenia Strefy Gazy przez polskich obywateli. Na miejscu odbyliśmy konstruktywne rozmowy. Dziś rano dotarły do nas dobre wiadomości i możemy powiedzieć, że większość naszych obywateli jest bezpieczna. Po kilkudniowym zamknięciu przejścia, zostali oni przepuszczeni przez granicę, jako jedni z pierwszych, co odczytujemy w kategoriach pozytywnego gestu i skuteczności polskich zabiegów" - powiedział minister Siewiera.

"W dalszym ciągu kontynuowane są działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim obywatelom opuszczającym Strefę Gazy. Natomiast sytuacja jest wciąż skomplikowana i na tę chwilę trudno ocenić, kiedy proces ewakuacji zostanie zakończony" - podkreślił.

Informację o ewakuowaniu ze Strefy Gazy pierwszej grupy Polaków podało także Ministerstwo Spraw Zagranicznych: "Pierwsi polscy obywatele zostali ewakuowani ze Strefy Gazy przez przejście graniczne w Rafah. To ogromny sukces pracowników Ambasad RP w Tel Awiwie, Ramallah, Kairze i polskiego MSZ, którzy nie ustają w wysiłkach, aby nasi rodacy jak najszybciej opuścili teren działań wojennych" - wskazało MSZ.

Informacje doprecyzował w Polsat News Jacek Siewiera: "Oczekujemy jeszcze na kolejne osoby, które mogą przekroczyć przejście graniczne w Rafah. Warunki są bardzo trudne" - zaznaczył.

Przypomniał, że polskie służby do tej pory były w kontakcie z grupą powyżej 25 osób znajdujących się w Strefie Gazy, przy przejściu granicznym.

"Życzyłbym sobie, by cała ta grupa przekroczyła granicę, natomiast ze względu na gęstość zaludnienia, liczbę osób, które zostały przemieszczone w południową część Strefy Gazy na skutek działań zbrojnych - to jest strefa, w której bombardowania czy ostrzał rakietowy, artyleryjski prowadzony jest rzadziej niż w części północnej - natomiast liczba ludzi, która znajduje się w tym rejonie jest tak duża, że te osoby są pośród obywateli innych państw, którzy oczekują na ewakuację. Trudno więc ocenić jednoznacznie, jaka łączna liczba (polskich obywateli, PAP) dziś zdoła przekroczyć przejście graniczne" - mówił szef BBN.

Poinformował, że samoloty polskiego wojska są gotowe do wykonania transportu i oczekują na decyzję o starcie. „Transport może być zrealizowany dziś w godzinach nocnych, natomiast nie chcę podawać konkretnych godzin, dlatego że teraz kluczowe jest przeprowadzenie obywateli pod opiekę służ konsularnych, przetransportowanie ich do Kairu. Ich ewakuacja wiemy, że musi się odbyć w przeciągu 72 godzin, bo tak warunki zostały uzgodnione ze stroną egipską" - powiedział wcześniej szef BBN.

Rau podziękował wszystkim zaangażowanym w operację pracownikom MSZ

"Od tygodni służby dyplomatyczne i konsularne polskiego MSZ działają dzień i noc, by zapewnić bezpieczną ewakuację naszym rodakom ze stref objętych działaniami wojennymi. Dzięki ich wysiłkom dziś pierwsi z nich wydostali się ze Strefy Gazy przez przejście graniczne w Rafah" - poinformował szef MSZ na platformie X (dawny Twitter).

Rau podziękował wszystkim zaangażowanym pracownikom MSZ, szczególnie z polskich placówek w Tel Awiwie, Ramallah i Kairze "oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu".

"Na bieżąco komunikujemy się z władzami Egiptu i Izraela, tak aby ewakuacja przebiegała jak najsprawniej. Bezpieczeństwo naszych rodaków jest dla nas najważniejsze" - podkreślił Rau.

Jacek Siewiera i prezydencki minister Wojciech Kolarski przebywają z wizytą w Izraelu, gdzie spotkali się m.in. z przedstawicielami Rady Bezpieczeństwa Narodowego Izraela i rozmawiali o sytuacji i działaniach zbrojnych na terenie Strefie Gazy. (PAP)

mmi/