Szef MON podpisze porozumienie ws przystąpienia Polski do projektu rozpoznania z przestrzeni kosmicznej

2024-07-08 16:40 aktualizacja: 2024-07-09, 11:19
Wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. fot. PAP/Leszek Szymański
Wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. fot. PAP/Leszek Szymański
Podczas szczytu NATO w Waszyngtonie wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz wygłosi przemówienie na forum przemysłowym NATO, podpisze też porozumienie w sprawie przystąpienia Polski do projektu rozpoznania z przestrzeni kosmicznej – poinformowało MON.

Szczyt Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego rozpocznie się w Waszyngtonie we wtorek, potrwa do czwartku, 11 lipca. W składzie udającej się do Waszyngtonu delegacji z prezydentem Andrzejem Dudą będzie oprócz ministra obrony także szef MSZ Radosław Sikorski.

Wśród tematów omawianych przez sojuszników będą: zwiększenie zdolności do odstraszania i obrony, rozwój sojuszniczej obrony powietrznej i przeciwrakietowej, zwiększenie wydatków obronnych, "a także dalsze, stałe i szerokie wsparcie finansowe dla walczącej Ukrainy, sprawiedliwie podzielone pomiędzy wszystkich członków".

Pierwszego dnia Kosiniak-Kamysz wygłosi przemówienie na forum przemysłowym NATO (NATO Industry Forum). Podpisze też porozumienie w sprawie stałej obserwacji z przestrzeni kosmicznej prowadzonej przez Sojusz (Alliance Persistent Surveillance from Space, APSS). Stronami porozumienia ma zostać 17 państw, w tym Stany Zjednoczone. Porozumienie to umożliwi polskim siłom zbrojnym dostęp do danych innych uczestników inicjatywy, a także do informacji od dostawców komercyjnych. Celem projektu jest poprawa świadomości sytuacyjnej w instytucjach NATO i państwach członkowskich. Projekt został zainicjowany w 2023 r. przez 16 państw członkowskich i – wówczas partnerskie – Finlandię i Szwecję.

W rozmowach prowadzonych przy kokazji szczytu wezmą udział kraje partnerskie Sojuszu Ukraina, Japonia, Australia, Nowa Zelandia i Korea Południowa. W sesji Rady Północnoatlantyckiej wezmą udział przedstawiciele Unii Europejskiej.

W programie pobytu szefa MON są także dwustronne spotkania z jego odpowiednikami z innych państw członkowskich. (PAP)

kh/