Szef MON: w przyszłym tygodniu informacje ws. polskiego wsparcia dla Ukrainy

2024-11-07 14:05 aktualizacja: 2024-11-07, 18:30
Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że w przyszłym tygodniu przedstawi informacje o polskiej pomocy Ukrainie. Fot. PAP/	Marcin Obara (zdjęcie ilustracyjne)
Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że w przyszłym tygodniu przedstawi informacje o polskiej pomocy Ukrainie. Fot. PAP/ Marcin Obara (zdjęcie ilustracyjne)
Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że w przyszłym tygodniu przedstawi informacje o polskiej pomocy Ukrainie. Według szefa MON pokażą one, że Polska jest liderem wsparcia, w tym także w niektórych obszarach pomocy militarnej, np. w sprzęcie pancernym.

W czwartek w Radiu ZET Kosiniak-Kamysz został zapytany o kwestię polskiego wsparcia dla Ukrainy i ostatnie wypowiedzi przedstawicieli ukraińskich władz - w tym prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - krytykujące Polskę m.in. za brak decyzji o kolejnych transzach wsparcia, jak np. przekazanie kolejnych myśliwców MiG-29.

"Polska przekazała tyle sprzętu wojskowego, ile była w stanie. Ale granicą przekazywania sprzętu jest własne bezpieczeństwo" - odpowiedział szef MON.

Odnosząc się do kwestii przekazania kolejnych samolotów MiG-29, Kosiniak-Kamysz przypomniał, że "one patrolują polskie niebo". "One służą polskim pilotom do podnoszenia ich umiejętności, kwalifikacji, żeby byli gotowi do obrony ojczyzny. Ja nie mogę powiedzieć, że zgadzam się na przekazanie samolotów, które służą do obrony Polski i służą do patrolowania polskiego nieba" - zaznaczył.

Kosiniak-Kamysz został też zapytany o kwestię publikacji raportu podsumowującego dotychczasowe wsparcie Polski dla broniącej się przed Rosją Ukrainy informował. O planowanym przez MON przedstawieniu raportu mówił na początku tygodnia szef MSZ Radosław Sikorski.

W odpowiedzi szef MON powiedział, że kilka dni przed wypowiedzią Zełenskiego przedstawił te informację na posiedzeniu rządowego Komitetu Bezpieczeństwa. "Zaprezentowaliśmy całościowy materiał dla ministrów, szef Sztabu Generalnego prezentował ten materiał. On jest naprawdę imponujący" - powiedział. Zaznaczył jednocześnie, że część danych jest oklauzulowana i nie może zostać przedstawiona opinii publicznej.

Pytany o konkretne dane zawarte w raporcie, szef MON zapowiedział, że "przekaże je w przyszłym tygodniu". Dodał, że przedstawione zostaną informacje wskazujące, że "Polska, wbrew temu, co mówią dzisiaj władze ukraińskie, jest liderem pomocy, również liderem pomocy militarnej w niektórych obszarach". Wśród kluczowych obszarów wskazywał m.in. wsparcie Ukrainy bronią pancerną.

Do tej pory polskie władzy nie prezentowały kompleksowych danych dot. sprzętu wojskowego i zaopatrzenia, które od początku pełnoskalowej rosyjskiej inwazji 24 lutego 2022 roku Polska przekazała Ukrainie; dane te zbierane są m.in. przez analityków tworzących szacunkowe zestawienia, ile sztuk jakiego sprzętu trafiło na Ukrainę.

Ogólnie o skali polskiej pomocy wypowiadali się też politycy, m.in. prezydent Andrzej Duda, który w sierpniu oszacował, że polska pomoc militarna dla Ukrainy ma wartość ok. 12 mld zł, podczas gdy ogół polskiego wsparcia - ok. 100 mld. Prezydent mówił też m.in., że Ukraina otrzymała od Polski prawie 400 czołgów różnego typu, 10 samolotów MiG-29, a także m.in. armatohaubice Krab czy transportery Rosomak.

(PAP)

rbk/ mml/ gn/