Szef MSWiA: biorę pełną odpowiedzialność za rozkazy i decyzje wydane Straży Pożarnej i Policji

2024-09-25 21:04 aktualizacja: 2024-09-26, 08:26
Szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Szef MSWiA Tomasz Siemoniak powiedział w Sejmie, że jako szef resortu bierze pełną odpowiedzialność za rozkazy i decyzje wydane Straży Pożarnej i Policji w celu zapobiegania powodzi i usuwania ich skutków. Jego zdaniem, pierwsze działania podjęto już kilkadziesiąt minut po alarmującym komunikacie IMGW.

"Tysiące funkcjonariuszy wciąż działa na rzecz zapobiegania powodzi i usuwania ich skutków" - powiedział Siemoniak w środę wieczorem w Sejmie.

Minister przypomniał o działaniach służb z początku powodzi, o tym, że gdy w środę 11 września IMGW wydało ostrzeżenie o ekstremalnej pogodzie, to już kilkadziesiąt minut później Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przesłało sms z ostrzeżeniem o ulewach i potencjalnym zagrożeniu powodziowym. "Natychmiast po tych informacjach poleciłem mojemu zastępcy, w kontakcie z panem premierem Donaldem Tuskiem, zorganizowanie odprawy z wojewodami i służbami" - zaznaczył Siemoniak.

Podkreślił, że taka odprawa odbyła się już następnego dnia i wydano na niej polecenie podjęcia wszelkich możliwych działań w celu zapobieżenia powodzi. PSP postawiła w stan gotowości centralny obwód operacyjny i rezerwy ze szkół pożarniczych. "W województwie dolnośląskim i opolskim odbyły się posiedzenia wojewódzkich sztabów zarządzania kryzysowego" - powiedział Siemoniak. Dodał, że jeszcze tego samego dnia służby zaczęły przesuwać siły i środki na tereny powodziowe.

"Zadanie dla wszystkich służb było jasne - ochrona życia, zdrowia i majątku obywateli przy użyciu wszystkich dostępnych środków" - podkreślił minister. "Jako MSWiA biorę pełną odpowiedzialność za wszystkie decyzje i rozkazy wydane PSP i policji" - oświadczył.

Zapewnił, że wszystkie służby i wojsko działały w pełnej konsolidacji. Podziękował szefowi MON Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi za "ogromne osobiste zaangażowanie". Wyróżnił też podziękowaniem pilotów śmigłowców, zwłaszcza tych, którzy w trudnych warunkach uszczelniali wały.

Wyjaśnił, że wykorzystano też mechanizm pomocy europejskiej m.in. do pozyskania osuszaczy, niezbędnych teraz na terenach powodziowych do przywracania normalności.

Minister przypomniał, że w poniedziałek 16 września zebrała się Rada Ministrów i podjęła decyzję o zwiększeniu wysokości zasiłków. "Rozporządzenie o stanie klęski żywiołowej rozszerzaliśmy tak, aby wszystkie doświadczone powodzią gminy i powiaty mogły być objęte pomocą" - mówił szef MSWiA.

lui/ mrr/ grg/