O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Szef MSZ Ukrainy: nie będzie ustępstw kosztem integralności terytorialnej naszego kraju [NASZE ZDJĘCIA]

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha powiedział w środę PAP, że jego kraj nie zgodzi się na żadne ustępstwa w przyszłych rozmowach pokojowych z Rosją "kosztem integralności terytorialnej i bezpieczeństwa". Dodał, że rozmowy w Dżuddzie z USA sprawiły, iż relacje z Amerykanami powróciły na właściwy tor.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha. Fot. EPA/MICHAEL BUHOLZER
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha. Fot. EPA/MICHAEL BUHOLZER

"Nie przyjmujemy słowa ustępstwa" - oświadczył w rozmowie z PAP przebywający w Warszawie szef ukraińskiej dyplomacji, który rano spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim.

Sybiha zaznaczył, że w wypadku negocjacji pokojowych z Rosją stanowisko Ukrainy jest jasne: żadnych ustępstw terytorialnych. Podkreślił, że sprawiedliwy i trwały pokój, do którego 30-dniowy rozejm ma być wstępem, "leży w interesie świata, bo od niego zależy los europejskich rodzin".

Szef MSZ oświadczył w rozmowie z PAP, że Ukraina podpiszę z USA umowę o minerałach i zapewnił, że jest w stałym kontakcie z partnerami w Waszyngtonie. Zwrócił uwagę, że po wtorkowym spotkaniu w Dżuddzie delegacji amerykańskiej i ukraińskiej zostało opublikowane wspólne oświadczenie, co się rzadko zdarza i jest dowodem powrotu do dobrych relacji dwustronnych.

Więcej

Władimir Putin Fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Rosyjskie media: Putin raczej nie zaakceptuje propozycji rozejmu

Ukraińska koncepcja negocjacji pokojowych z Rosją

Ponadto wyjaśnił, że Ukraina ma swoją koncepcję negocjacji pokojowych z Rosją. "W zespołach negocjacyjnych będą prawnicy, wojskowi i inni specjaliści" - przekazał Sybiha i dodał, że na poziomie państwowym już rozpoczęły się pierwsze prace.

Szef ukraińskiej dyplomacji przypomniał, że Rosja wobec Ukrainy za każdym razem łamała zasady rozejmów i wskazał na porozumienia mińskie.

"Bezpieczeństwo Ukrainy, Unii Europejskiej i Europy jest nierozerwalnie powiązane"

Więcej

Ukraiński żołnierz. Fot. PAP/EPA/	MARIA SENOVILLA (zdjęcie ilustracyjne)

Walki w obwodzie kurskim. Ukraińcy zatrzymali rosyjski atak spod ziemi

Zapytany, czy siły odstraszania "koalicji chętnych" zawiązanej na szczycie w Londynie 2 marca, zorganizowanym z inicjatywy premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera i z silnym udziałem Francji, która we wtorek zwołała na spotkanie szefów sztabów generalnych 34 państw w Paryżu, powiedział, że za wcześnie jest, aby mówić o tym, czy i jakie zadanie będą one wykonywać.

"Bezpieczeństwo Ukrainy, Unii Europejskiej i Europy jest nierozerwalnie powiązane" - ocenił. Zwrócił uwagę, że Ukraina, dzięki swoim zdolnościom wojskowym i doświadczeniu bojowemu, może odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa Europy oraz w kształtowaniu przyszłej architektury bezpieczeństwa.

"Obecnie dysponujemy 110 brygadami bojowymi, a nasze siły zbrojne są najliczniejsze w Europie i odgrywają istotną rolę w systemie bezpieczeństwa transatlantyckiego, którego Ukraina jest integralną częścią" - zaznaczył Sybiha.

"Ukraina potrzebuje systemów przeciwlotniczych. Rosja dominuje w powietrzu, codziennie nas atakując" - przyznał Sybiha. Dodał, że Rosjanie wysyłają miesięcznie około 2500 dronów, które niszczą ukraińskie miasta i infrastrukturę krytyczną.

Podkreślił, że Polska jest najbliższym sojusznikiem Ukrainy, a wysłane przez nią armatohaubice Krab i zestawy przeciwlotnicze Piorun okazały się bardzo efektywne na polu walki. Jednocześnie przyznał, że Ukraina najbardziej potrzebuje systemów obrony powietrznej i myśliwców MiG, ponieważ wyszkolenie pilota F-16 zajmuje rok, a w przypadku MiG-ów mamy lotników gotowych do walki

"Liczymy na przywództwo Polski w osiąganiu konkretnych rezultatów, w tym na otwarcie kolejnych klastrów w negocjacjach dotyczących członkostwa Ukrainy w UE" - powiedział szef dyplomacji i dodał, że podczas środowego spotkania z Sikorskim ten temat również został poruszony.

Kluczowa rola Polski w odbudowie Ukrainy

Zapewnił, że zdaje sobie sprawę ze stanowiska Węgier wobec Ukrainy, ale Kijów pracuje nad wypracowaniem dialogu z Budapesztem.

"Polska będzie kluczowa dla odbudowy Ukrainy. Otworzyliście wasze serca i domy, jesteście naszym najbliższym sojusznikiem" - powiedział Sybiha i podkreślił, że współpraca z Polską jest kluczowa. Ponadto zwrócił uwagę, że w Ukrainie funkcjonuje specjalna ustawa, która ułatwia polskim firmom i pracownikom pracować w Ukrainie, co jest unikatowe, a ten akt prawny jest dowodem wdzięczności Ukrainy wobec Polski.

Więcej

Żołnierze Ukraińscy podczas treningu medycznego. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/MARIA SENOVILLA

Ekspertka ds. bezpieczeństwa: ustalenia z Arabii Saudyjskiej dają nadzieję na koniec wojny

Podczas blisko dziewięciogodzinnych wtorkowych rozmów w Arabii Saudyjskiej Ukraina zgodziła się na amerykańską propozycję natychmiastowego 30-dniowego zawieszenia broni, zaś USA zapowiedziały wznowienie przerwanej pomocy wojskowej dla tego kraju. Proponowane zawieszenie broni - jak zaznaczył później prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski - dotyczy działań w powietrzu, na wodzie i wzdłuż całej linii frontu. Rosja zapowiedziała, że w sprawie konfliktu w Ukrainie podejmie własne decyzje.

W spotkaniu z ministrem Sybihą w ambasadzie Ukrainy w Warszawie uczestniczyli dziennikarze PAP, radia RMF FM i agencji Ukrinform.

Antoni Wiśniewski-Mischal (PAP)

awm/ ap/ grg/

Galeria (4)

  • Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski i minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha. Fot. PAP/Albert Zawada
    1/4

    Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski i minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha. Fot. PAP/Albert Zawada

  • Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski i minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha. Fot. PAP/Albert Zawada
    2/4

    Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski i minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha. Fot. PAP/Albert Zawada

  • Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha. Fot. Fot. PAP/Albert Zawada
    3/4

    Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha. Fot. Fot. PAP/Albert Zawada

  • Dziennikarze PAP, radia RMF FM i agencji Ukrinform wraz z Andrijem Sybihą. Fot. PAP/Antoni Wiśniewski-Mischal
    4/4

    Dziennikarze PAP, radia RMF FM i agencji Ukrinform wraz z Andrijem Sybihą. Fot. PAP/Antoni Wiśniewski-Mischal

Zobacz także

  • Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha. Fot. PAP/Victor Kovalchuk

    Sybiha: Ukraina nie jest przeszkodą dla pokoju, czekamy na wyniki rozmowy Trump-Putin [WIDEO]

  • Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski i minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha, fot. PAP/Albert Zawada

    Szef MSZ: jesteśmy usatysfakcjonowani nowymi propozycjami dotyczącymi zażegnania agresji na Ukrainę

  • Fot. PAP/EPA/UKRAINE PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT HANDOUT

    Szef MSZ Ukrainy: 30-dniowy rozejm nie oznacza zamrożenia konfliktu

  • Radosław Sikorski. Fot. PAP/Albert Zawada

    Szef MSZ: Polska będzie wspierać wolną Ukrainę aż do sprawiedliwego pokoju

Serwisy ogólnodostępne PAP