O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Szef Pentagonu w Warszawie: na Polskę zawsze można liczyć [WIDEO]

Wiemy, że na Polskę zawsze można liczyć i że wy będziecie zawsze wcielać w czyn swoje słowa - powiedział sekretarza obrony USA Pete Hegseth w piątek w Warszawie podczas wspólnej konferencji prasowej z wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

Hegseth podczas wspólnej konferencji prasowej z wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem dziękował za wsparcie dla amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce, których - jak mówił - jest ponad 8 tys. "Nasza więź jest niezrównana. Mamy bardzo podobny etos wojownika" - mówił sekretarz USA.

"Nie ma prawdziwszego przyjaciela i trudniejszego przeciwnika niż polski żołnierz. Byliśmy razem w Iraku, Afganistanie i wszędzie widzieliśmy to; również gdy w II wojnie światowej Amerykanie i Polacy stali ramię w ramię, walcząc" - dodał.

Hegseth dziękował jednocześnie za silne partnerstwo. "Że jesteście takim znakomitym partnerem. Czasami kiedy patrzymy na naszych przyjaciół przy stole z różnych krajów, wiemy że na Polskę zawsze można liczyć i że wy będziecie zawsze wcielać w czyn swoje słowa" -powiedział sekretarza obrony USA. (PAP) 

Szef MON: sojusz polsko-amerykański nigdy nie był tak silny jak teraz

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem obrony Petem Hegsethem, że sojusz polsko-amerykański nigdy nie był tak silny jak teraz. Jesteśmy w stanie zrobić wszystko, by go z dnia na dzień jeszcze bardziej rozwijać - dodał.

Podczas wspólnej konferencji prasowej w piątek w Warszawie szef MON podziękował Hegsethowi, że jako pierwsze miejsce swojej oficjalnej, bilateralnej wizyty wybrał Polskę.

Więcej

Szef Pentagonu Pete Hegseth. Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

Szef Pentagonu: nie ma mowy o zdradzie Ukrainy

"To jest wyraz naszego partnerstwa, wspólnej przyjaźni, wspólnej strategii bezpieczeństwa dla Stanów Zjednoczonych, Polski, Europy i całego świata" - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Jak przekazał, podczas rozmowy w cztery oczy i rozmów delegacji poruszono kwestię wspólnego sojuszu i NATO.

"Sojusz polsko-amerykański nigdy nie był tak silny jak teraz. Jesteśmy w stanie zrobić wszystko, by go z dnia na dzień jeszcze bardziej rozwijać. Na to się umówiliśmy, na wspólne inwestycje, wspólne gwarancje bezpieczeństwa, na podnoszenie swoich zdolności (obronnych - PAP)" - powiedział wicepremier.

Podkreślił, że Polska jest krajem, który rozumie zagrożenia; rozumie też, że większe wydatki na zbrojenia są absolutnie konieczne.

Hegseth: postrzegamy Polskę jako modelowego sojusznika na kontynencie europejskim

Postrzegamy Polskę jako modelowego sojusznika na kontynencie europejskim, który chce inwestować nie tylko w swoją obronność, ale również w obronę całego kontynentu - ocenił w piątek w Warszawie sekretarz obrony USA Pete Hegseth.

Hegseth podkreślił, że więzi USA z Polską są niezachwiane.

"Postrzegamy Polskę jako modelowego sojusznika na kontynencie europejskim, który chce inwestować nie tylko w swoją obronność, ale również we wspólną obronność i obronę również całego kontynentu" - powiedział.

"Nasze relacje są silne i umacniają się każdego dnia. Polska jest strategicznym, frontowym partnerem na wschodniej flance NATO. Polska jest sprawdzonym sojusznikiem Sojuszu, jest modelowym sojusznikiem - nie tylko w słowach (...), ale w czynach" - zaznaczył Hegseth. Ocenił, że Polska daje przykład, jeśli chodzi o wydatki zbrojeniowe. Podkreślił potrzebę istnienia "hard power". "Dyplomacja jest ważna, rozmowy są ważne, negocjacje są istotne, ale koniec końców, czołgi, kule, helikoptery i ten "hard power" jest najistotniejszy, a Polska to rozumie świetnie, i my również" - zauważył. (PAP)

Szef MON: pomoc USA dla modernizacji polskiej armii nie będzie wstrzymana

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że zarządzenia prezydenta USA Donalda Trumpa o wstrzymaniu finansowania różnego rodzaju programów wsparcia nie obejmują pomocy dla Polski z Foreign Military Financig. Bardzo dziękuję za decyzję w tej sprawie - podkreślił szef MON.

W piątek po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem obrony Petem Hegsethem Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę, że trwa przegląd różnych wydatków w USA. Zaznaczył, że ma dobrą informację - wstrzymanie finansowania nie obejmie pomocy dla Polski z amerykańskiego funduszu (Foreign Military Financig), który służy m.in. modernizacji polskiej armii i "z którego korzystamy w wielu miliardach dolarów". "Zarządzenia o wstrzymaniu finansowania różnego rodzaju programów wsparcia, modernizacji, transformacji nie obejmują Polski. Bardzo dziękuję za decyzję w tej sprawie" - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Szef MON powiedział ponadto, że cieszy się ze wspólnej rozmowy na temat przyszłości, m.in. "kolejnych zakupów, których chcemy dokonywać w Stanach Zjednoczonych".

"Polska może być i powinna być hubem infrastrukturalnym, serwisowym, ekonomicznym dla Stanów Zjednoczonych. Naszą strategią jest być transatlantykiem, który łączy Stany Zjednoczone z Europą, bo Polska jest najlepiej do tego przygotowana i najlepiej rozumie też działania, które Stany Zjednoczone dzisiaj prowadzą" - powiedział Kosiniak-Kamysz. "Chcemy, żeby tutaj było centrum serwisowe dla sprzętu amerykańskiego, z którego korzystają nasi sojusznicy na wschodniej flance NATO" - dodał. (PAP)

from/ mrr/ know/ sma/

Zobacz także

  • Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Piotr Nowak

    "Pójdę na szkolenie wojskowe". Minister obrony narodowej deklaruje

  • Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski

    Szef MON weźmie udział w czwartkowym spotkaniu Grupy Ramstein

  • Władysław Kosiniak-Kamysz podczas wręczenia pierwszych odznaczeń dla żołnierzy amerykańskich służących w Polsce Fot. PAP/Marcin Obara

    Szef MON odznaczył amerykańskich żołnierzy służących w Polsce

  • Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Przemysław Piątkowski

    Szef MON: Polska przekazała Ukrainie tyle sprzętu wojskowego, ile było możliwe

Serwisy ogólnodostępne PAP