Jak oświadczyła von der Leyen, duża część prac na specjalnym posiedzeniu Rady Europejskiej z 1 lutego była skoncentrowana na unijnym Instrumencie Finansowym na rzecz Ukrainy o wartości 50 mld euro. "Zapewniamy Ukrainie nie tylko fundusze na utrzymanie gospodarki, ale także dużą przewidywalność na kolejne cztery lata" - powiedziała.
Jak dodała szefowa KE, Parlament Europejski od samego początku popierał ten wniosek. "Dzisiaj chcę Wam podziękować za wasze niezachwiane wsparcie. To właśnie oznacza wspieranie Ukrainy tak długo, jak to konieczne. Z waszą zgodą już w marcu będziemy mogli dokonać ważnych płatności na rzecz Ukrainy" - dodała von der Leyen zwracając się do europosłów.
Przypomniała, że nadzwyczajna Rada Europejska zgodziła się także na pierwszą w historii rewizję wieloletniego budżetu UE.
"Jestem bardzo zadowolona, że udało nam się pozyskać 80 proc. środków, o które wnioskowaliśmy. Z pewnością musieliśmy dokonać kilku trudnych wyborów, ale osiągnęliśmy bardzo dobry wynik. Będziemy teraz mogli zintensyfikować walkę z nielegalną migracją i lepiej chronić nasze granice zewnętrzne. Mamy teraz środki, aby jeszcze intensywniej współpracować z krajami naszego południowego sąsiedztwa. Bardzo się cieszę, że plan dla Bałkanów Zachodnich ma obecnie solidne podstawy finansowe" - dodała von der Leyen.
Zdaniem szefowej KE, dzięki rewizji budżetu UE będzie także w stanie lepiej reagować na klęski żywiołowe w państwach członkowskich i kryzysy humanitarne, na przykład w palestyńskiej Strefie Gazy. "Dzięki temu porozumieniu Europa dysponuje zasobami finansowymi pozwalającymi stawić czoła niektórym z głównych wyzwań tej dekady" - podsumowała.
Negocjatorzy Rady UE i Parlamentu Europejskiego osiągnęli w nocy z poniedziałku na wtorek wstępne porozumienie w sprawie ustanowienia nowego unijnego funduszu wsparcia dla Ukrainy o wartości 50 mld euro na lata 2024-2027, na który przywódcy UE zgodzili się na szczycie w Brukseli 1 lutego.
Decyzja polityczna podjęta na zeszłotygodniowym posiedzeniu Rady Europejskiej wymaga przełożenia na język prawny, a porozumienie między negocjatorami Rady UE i PE jest tego pierwszym krokiem. Teraz porozumienie musi zostać formalnie zatwierdzone przez Radę UE oraz na sesji plenarnej europarlamentu, zanim zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie następnego dnia.
Na liczący 50 mld euro fundusz składają się 33 miliardy euro w postaci pożyczek i 17 miliardów euro w postaci dotacji.
Ze Strasburga Łukasz Osiński (PAP)
kno/gn/