Szefowa MEN uczestniczyła w poniedziałek w ogólnopolskiej inauguracji nowego roku szkolnego 2024/2025 w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu w woj. podkarpackim. Na konferencji prasowej po uroczystości mówiła o zmianach w oświacie.
Przypomniała m.in., że uczniowie rozpoczynający w tym roku naukę w klasach I szkół ponadpodstawowych nie będą już mieli przedmiotu historia i teraźniejszość, za to od przyszłego roku w II klasach będą mieli przedmiot edukacja obywatelska.
"W najbliższych tygodniach będą prekonsultacje i konsultacje dotyczące podstawy programowej z tego przedmiotu. Ona jest już przygotowana. W zupełnie inny sposób podchodzi do tego, w jaki sposób młodzież zdobywa wiedzę" – powiedziała Nowacka. Wyjaśniła, że chodzi o kompetencje i powiązania między przedmiotami.
Przypomniała też, że w 2025 r. do szkół wejdzie jeszcze jeden nowy przedmiot – edukacja zdrowotna.
"Podstawy programowe też już są prawie gotowe i dokładnie opierają się na tej samej filozofii – postawienie na kompetencje i powiązania między przedmiotami" – poinformowała.
Dodała, że te dwa przedmioty traktuje jako "jaskółki zmian przygotowywanej reformy", która wkroczy do szkół w 2026 r. . Nacisk będzie położony na wiedzę praktyczną, powiązania między przedmiotami i blokami tematycznymi oraz kompetencje młodego człowieka.
Nowacka poinformowała także, że w czwartek widziała przygotowane przez nauczycieli praktyków i aktywistów "postulaty do ustawy o rzeczniku praw uczniowskich". "Konsultacje też ruszą niedługo. Mam nadzieję, że najbliższych miesiącach również ta ustawa będzie konsultowana" – zaznaczyła. (PAP)
dsr/ huk/ ktl/gn/