Szłapka: na walkę ze skutkami powodzi pierwsze środki będą z polityki spójności

2024-09-24 10:59 aktualizacja: 2024-09-24, 14:06
Adam Szłapka podczas posiedzenia Rady ds. Ogólnych Unii Europejskiej w Brukseli. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Adam Szłapka podczas posiedzenia Rady ds. Ogólnych Unii Europejskiej w Brukseli. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Minister ds. UE Adam Szłapka powiedział w Brukseli, że Polska otrzymała zapewnienie, iż pierwsze pieniądze na walkę ze skutkami powodzi będą pochodziły z polityki spójności. Dodał, że "maksymalnie szybko" rząd chce też uruchomić unijny Fundusz Solidarności.

Minister uczestniczy w posiedzeniu Rady ds. Ogólnych, gdzie wraz ze swoimi odpowiednikami z innych państw członkowskich UE omówi przygotowania do szczytu szefów państw i rządów UE w październiku.

Szłapka poinformował, że w trakcie rozmów z partnerami wyrazi wdzięczność za pomoc i przekaże, z jakich źródeł wsparcia Polska korzysta. Jednym z nich jest unijny Mechanizm Ochrony Ludności, w ramach którego Warszawa zwróciła się o urządzenia do uzdatniania wody; sprzęt ten - jak poinformowała Komisja Europejska - został dostarczony do Polski przez Szwecję.

Minister powiedział też dziennikarzom, że rząd chce przyspieszyć wszystkie procedury jeśli chodzi o unijny Fundusz Solidarności - jedno z dwóch źródeł unijnego finansowania odbudowy po powodzi, o które zabiega. "My, przede wszystkim służby, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, szacujemy, jakie to są straty. Mamy 12 tygodni na złożenie wniosku. Będziemy robić wszystko, żeby to zrobić maksymalnie szybko" - podkreślił Szłapka.

W poniedziałek zostało zatwierdzone wsparcie z Funduszu Solidarności w kwocie 1 mld euro dla pięciu krajów dotkniętych klęskami żywiołowymi w okresie od maja do listopada 2023 r. Chodziło o Austrię, Francję, Grecję, Niemcy i Słowenię. Państwa te czekały więc do roku na otrzymanie finansowania.

Szłapka zaznaczył, że pierwsze pieniądze będą pochodziły z polityki spójności. "Mamy już takie zapewnienie" - powiedział, nawiązując do wypowiedzi szefowej KE Ursuli von der Leyen podczas zeszłotygodniowej wizyty we Wrocławiu. Przewodnicząca zapowiedziała przekierowanie środków przyznawanych na rozwój regionów w ramach budżetu UE i uelastycznienie możliwości ich wydawania, m.in. poprzez zniesienie obowiązku wkładu własnego. Według premiera Donalda Tuska Polska może wykorzystać 5 mld euro.

"Ale oczywiście, zależy też nam na tym, by Fundusz Solidarności uruchomić maksymalnie szybko i nie będziemy z tym zwlekać" - podkreślił Szłapka.

Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)

mce/ ap/ ktl/ ep/