Szpiegowali na rzecz Białorusi. Grozi im długoletnie więzienie

2023-10-14 10:38 aktualizacja: 2023-10-14, 16:50
Więzienie Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Więzienie Fot. PAP/Darek Delmanowicz
W przyszłym tygodniu przed poznańskim sądem okręgowym ma ruszyć proces przeciwko dwóm obywatelom Białorusi - dowiedziała się PAP. Mężczyznom zarzucono prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz białoruskiego wywiadu wojskowego; grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak dowiedziała się PAP, pierwszą rozprawę w tym procesie zaplanowano na czwartek, 19 października. Informacje te potwierdziła PAP Katarzyna Błaszczak z biura prasowego Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Jak informowała wcześniej PAP Prokuratura Krajowa, podejrzanych zatrzymano w kwietniu ub. roku. Z ustaleń śledczych wynika, że przybyli oni do Polski pod pretekstem podjęcia pracy zarobkowej jako kierowcy.

W oparciu o materiały zgromadzone przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego oraz materiał zgromadzony w toku prokuratorskiego śledztwa ustalono, iż pod pozorem podjęcia pracy w Polsce, brali oni udział w działalności białoruskiego wywiadu wojskowego. Mężczyźni pozyskiwali i gromadzili informacje dotyczące Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz obiektów infrastruktury o znaczeniu krytycznym dla obronności kraju” – informowała w czerwcu PK.

Działalność szpiegowska podejrzanych – jak wskazywała Prokuratura Krajowa – skoncentrowana była na jednostkach wojskowych oraz obiektach cywilnych zlokalizowanych w zachodniej części Polski.

„W jej ramach realizowali zadania polegające na rozpoznaniu istotnych elementów Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz cywilnej infrastruktury transportowej” – podano.

Na wniosek prokuratora Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu wobec podejrzanych, od czasu ich zatrzymania, stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Akt oskarżenia w tej sprawie do Sądu Okręgowego w Poznaniu skierował Wydział do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Mężczyznom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. (PAP)

autor: Anna Jowsa

kno/