O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Sztuczna inteligencja oblicza biologiczny wiek serca

Wykorzystanie sztucznej inteligencji do obliczenia biologicznego wieku serca na podstawie danych EKG pozwala przewidzieć zwiększone ryzyko śmiertelności i incydentów sercowo-naczyniowych – ogłoszono na EHRA 2025, kongresie naukowym Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) w Wiedniu.

Sztuczna inteligencja. Fot. Pixabay
Sztuczna inteligencja. Fot. Pixabay

Serce każdego człowieka ma nie tylko dokładny wiek chronologiczny (zaczyna bić w 6-7 tygodniu życia płodowego), ale także wiek „biologiczny” związany z tym, jak dobrze funkcjonuje. Można mieć młode serca w niemłodym już ciele albo odwrotnie.

Naukowcy z Korei Południowej wykorzystali dane z prawie pół miliona standardowych 12-odprowadzeniowych elektrokardiogramów (EKG), aby z pomocą sztucznej inteligencji stworzyć algorytm do określania biologicznego wieku serca.

Na podstawie uzyskanych danych przeprowadzono z kolei modelowanie. Wykazało ono, że biologiczny wiek serca przekraczający wiek chronologiczny o 7 lat zwiększa ryzyko śmiertelności ze wszystkich przyczyn o 62 proc. oraz praktycznie podwaja ryzyko poważnych niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych (MACE) – wzrost wyniósł 92 proc.

Natomiast gdy wiek biologiczny serca był o siedem lat młodszy od wieku chronologicznego, ryzyko śmiertelności z wszystkich przyczyn spadało o 14 proc., zaś MACE - o 27 proc.

Więcej

Fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Cyfrowe bliźniaki w medycynie pomogą w opracowaniu leków na nieuleczalne choroby

Technologia mogłaby zostać wykorzystana do identyfikacji osób z wyższym wiekiem biologicznym serca i kierowania ich do intensywnego leczenia.

„Nasze badania wykazały, że gdy wiek biologiczny serca przekroczył jego wiek chronologiczny o siedem lat, ryzyko zgonu z wszystkich przyczyn i poważnych niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych gwałtownie wzrosło” — wyjaśnił profesor Yong-Soo Baek ze Szpitala Uniwersyteckiego Inha w Korei Południowej. „Odwrotnie, jeśli algorytm oszacował biologiczne serce jako siedem lat młodsze od wieku chronologicznego, zmniejszyło to ryzyko zgonu i poważnych niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych” - podkreślił.

„Wykorzystanie AI do opracowywania algorytmów w ten sposób wprowadza potencjalną zmianę paradygmatu w ocenie ryzyka sercowo-naczyniowego”

Yong-Soo Baek

Paweł Wernicki (PAP)

pmw/ bar/ ep/

Zobacz także

  • Minister kultury Hanna Wróblewska wygłasza przemówienie powitalne podczas otwarcia konferencji "Wpływ Sztucznej Inteligencji (AI) na sektory medialny i kreatywne". Fot. PAP/Marian Zubrzycki

    Ministra Wróblewska: mimo postępów w rozwoju AI, kreatywność jest cechą głęboko ludzką

  • Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Trzaskowski: sztuczna inteligencja kluczowa dla bezpieczeństwa Polski

  • Open space w biurze. Fot. PAP/Adam Warżawa

    Firmy wdrażają AI. Czy pamiętają o cyberbezpieczeństwie?

  • AI (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/HANNIBAL HANSCHKE

    Psychologowie: relacje ludzi ze sztuczną inteligencją rodzą poważne dylematy etyczne

Serwisy ogólnodostępne PAP