Szymon Hołownia: w Wilnie rozmawiam o wspieraniu Ukrainy i kwestiach bezpieczeństwa [NASZE WIDEO]

2024-02-05 18:43 aktualizacja: 2024-02-06, 16:06
Szymon Hołownia, Konstanty Radziwiłł. Fot. PAP/Valdemar Doveiko
Szymon Hołownia, Konstanty Radziwiłł. Fot. PAP/Valdemar Doveiko
Wsparcie dla Ukrainy oraz współpraca między Polską i Litwą w kwestii bezpieczeństwa - to dwie najważniejsze kwestie poruszane przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię podczas poniedziałkowych spotkań w Wilnie, m.in. z prezydentem Gitanasem Nausedą i premier Ingridą Szymonyte.

Hołowna przebywa z dwudniową wizytą w Wilnie. W poniedziałek spotkał się z przewodniczącą Sejmu Republiki Litewskiej Viktoriją Czmilyte-Nielsen, a następnie z prezydent Litwy Gitanasem Nausedą oraz premier tego kraju Ingridą Szymonyte.

Na późniejszym briefingu prasowym marszałek poinformował, że spotkania te pokazały dwie najważniejsze kwestii.

"Po pierwsze, pomoc i wsparcie Ukrainy jest dla Litwy tematem absolutnie pierwszoplanowym" - podkreślił Hołownia. Zwrócił przy tym uwagę, że w tym zakresie Litwini potrzebują bardzo konkretnych rozwiązań, wsparcia i współpracy w wielu obszarach. "Podzielamy ich cele, ambicje i dążenia" – zaznaczył. Dodał, że podczas rozmów podnoszono bardzo konkretne kwestie, m.in. ponowne sprawdzenie regulacji dotyczących transportu poszczególnych dóbr przez terytorium Polski, które wysyłane są z Litwy na Ukrainę. Dodał, że chodzi o przepisy unijne.

Drugi temat, na który zwrócił uwagę marszałek, to kwestie bezpieczeństwa. "To pytanie o to, co więcej możemy zrobić, żeby nasze kraje współpracowały jeżeli chodzi o technikę wojskową, wspólne ćwiczenia, a także być może inne formy wspólnego zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa" – podkreślił.

Hołownia zaznaczył, że Litwini bardzo poważnie podchodzą do zagrożenia, które może się pojawić. "Krytycznym miejscem jest tu przesmyk suwalski, który w politycznym myśleniu Litwinów jest w tej chwili jednym z najważniejszych miejsc" – przyznał.

Marszałek podkreślił, że obie strony rozmawiały o tym, jak przyspieszyć wzajemne relacje. Jak dodał, podnoszona była również kwestia organizacji zgromadzenia parlamentarnego Polski i Litwy. "Zobowiązałem się w rozmowie z panią marszałek Czmilyte-Nielsen, że jak najszybciej postaramy się zorganizować w Polsce spotkanie Trójkąta Lubelskiego na poziomie szefów parlamentów, bo jest to wyczekiwana inicjatywa" – dodał.

"W rozmowie z każdym z moich rozmówców zwróciłem też uwagę na to, jak ważne jest dla nas dbanie o bezpieczeństwo wewnętrzne, o to, żeby nas wewnątrz nie poróżniono" – powiedział Hołownia. Jak wyjaśnił, chodzi o to, aby rozwiązać kwestie do tej pory nierozwiązane, aby można było skupić się na fundamentalnych wyzwaniach związanych z sytuacją na Ukrainie i inwazją rosyjską.

"Wspomniałem też o postulatach Polaków mieszkających na Litwie. Bardzo się cieszę, że udało się już przeprocesować kwestie obowiązkowego egzaminu z języka polskiego i że pojawiły się już pierwsze zmiany związane z zapisem nazwisk. Ale wciąż czekamy na więcej" – przyznał marszałek.

Dodał, że w trakcie poniedziałkowych spotkań został zapewniony o tym, że ze strony Litwinów jest wola uregulowania tej kwestii i zrealizowania postulatów mniejszości. "Nikt nie ma tutaj na celu ograniczania polskiego szkolnictwa na Litwie w jakiekolwiek sposób" – zapewnił.

Hołownia wyraził nadzieję, że wizyta w Wilnie będzie początkiem "pięknej przyjaźni", a strony będą spotykały się częściej, niż miało to miejsce do tej pory. "Bo pracy przed nami jest mnóstwo" – zaznaczył.

Marszałek mówił również, że Litwini podkreślali, jak bardzo potrzebują dzisiaj głosu silnej Polski w Unii Europejskiej i NATO. "Bo potrzebujemy dzisiaj razem przekonywać niektórych naszych partnerów w USA i w Europie, z jak poważnymi wyzwaniami mamy dziś do czynienia" – zaakcentował.

"Myślę, że położyliśmy dzisiaj z naszą delegacją pierwszy zrąb w obszarze dyplomacji parlamentarnej pod budowę 'polityki północnej', którą bardzo chcielibyśmy rozwijać, bo uważamy, że ta część NATO i nasze bezpieczeństwo musi być w naszym sercu i w centrum tego, co myślimy" – powiedział marszałek.

We wtorek, Hołownia spotka się ze studentami Uniwersytetu Wileńskiego. Ponadto, drugiego dnia wizyty zaplanowano także złożenie wieńców pod pomnikiem Obrońców Wolności i pod krzyżem upamiętniającym żołnierzy Wojska Polskiego poległych w wojnie polsko-bolszewickiej na cmentarzu na Antokolu, a także przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na cmentarzu na Rossie.

Z Wilna Daria Kania (PAP)

kgr/