Tarnobrzeg podgrzeje wodę powyżej 70 st. C. Chodzi o bakterie legionelii

2023-08-28 16:15 aktualizacja: 2023-08-29, 07:39
Tarnobrzeg podgrzeje wodę powyżej 70 st. C Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Tarnobrzeg podgrzeje wodę powyżej 70 st. C Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Ze względu na rosnącą liczbę zakażonych Legionellą w woj. podkarpackim i pojawienie się zakażeń w innych regionach, władze Tarnobrzega profilaktycznie wyłączyły fontanny, a woda w miejskiej sieci zostanie podgrzana do temperatury powyżej 70 st. C., która unieszkodliwia bakterie.

Jak poinformował w poniedziałek rzecznik Urzędu Miasta Tarnobrzega Wojciech Lis, z uwagi na pojawianie się coraz to nowych przypadków zakażeń bakterią Legionella na terenie woj. podkarpackiego jak i w innych województwach, prezydent Tarnobrzega podjął działania profilaktyczne, które mają na celu zminimalizować ryzyko zakażenia się bakterią w mieście.

Jednym z działań jest wyłączenie w mieście fontann na pl. Antoniego Surowieckiego i na pl. Bartosza Głowackiego.

Jak zauważył Lis, fontanny mogą być pewnym zagrożeniem, bowiem do zakażenia bakterią dochodzi wyłącznie poprzez wdychanie mikroskopijnych kropli wody zawierającej Legionellę, w postaci tzw. areozolu. A taki tworzy się m.in. w wyniku puszczenia silnego strumienia wody z kranu czy prysznica, spłukiwania toalety czy z bąbelków generowanych w wannach z hydromasażem.

Kolejnym działaniem profilaktycznym będzie podgrzanie wody w miejskiej sieci do temperatury powyżej 70 st. C., która wyeliminuje bakterie.

„Jak informują służby sanitarne, wysoka temperatura może być sprzymierzeńcem w walce z bakterią. O ile bowiem temperatura wody od 20 do 50 st. Celsjusza to idealne środowisko namnażania się bakterii, w tym bakterii Legionella, to już w wodzie o temperaturze 70 st. Celsjusza wszystkie bakterie Legionella zostają natychmiast unieszkodliwione” – przypomniał Lis.

W związku z tym od najbliższego poniedziałku 4 września od godz. 7 do wtorku 5 września do godz. 20 w tarnobrzeskiej sieci ciepłowniczej zostaną podwyższone parametry wody.

„Jest to działanie profilaktyczne mające na celu dezynfekcję instalacji centralnej ciepłej wody. Podczas jego przeprowadzania temperatura ciepłej wody w tarnobrzeskiej sieci ciepłowniczej podwyższona zostanie do ok. 70–75 st. C przez maksymalnie 30 min” – przekazał rzecznik magistratu.

I dodał, że firma ECO Tarnobrzeg, która jest odpowiedzialna za podgrzanie wody w miejskiej sieci, zwraca się do administratorów budynków, w których znajduje się węzeł cieplny, o zgłaszanie chęci podniesienia temperatury ciepłej wody użytkowej. Zgłoszenia przyjmowane będą do dnia 1 września br. do godz. 12.

„Przypominamy także o obowiązku dbania o stan urządzeń wodno-kanalizacyjnych we własnych gospodarstwach domowych, a także szczególną ostrożność po dłużej nieobecności, gdy doszło do zastoju wodnego” – zaapelował rzecznik.

I przypomniał, że do warunków sprzyjających rozwojowi bakterii Legionella należy: zastój lub wolny obieg wody, duże stężenie drobnoustrojów, obecność biofilmu, kamienia, osadu, mułu, rdzy lub innej materii organicznej czy zniszczone elementy sieci dystrybucji wody.(PAP)

Autorka: Agnieszka Pipała

mar/